poniedziałek, 23 lutego 2015

Art-Kalendarz: 22 lutego - człowiek który kochał zupy, Andy Warhol

Mamy 22 lutego. Dziś...

Andy Warhol, autoportret

Był Słowakiem, a dokładnie słowackim Łemkiem. Jego rodzina wywodziła się z małej wioski przy polskiej granicy - Medzilaborce.
Zmienił sztukę światową i wywarł ogromny wpływ na dzisiejszą pop-kulturę. Nie był zbyt fajny. Większość, w żartach, wyrażała się o nim jako "death warmed over" (odgrzana śmierć). Miał też opinię człowieka złośliwego i manipulanta. Jego sprzeczna osobowość dała początek przezwisku Drella, czyli połączenie wyrazów Dracula i Cinderella (Kopciuszek). Ale miał też drugie oblicze - regularnie zgłaszał się na ochotnika do schronisk dla bezdomnych w Nowym Jorku. Był homoseksualistą.
3 czerwca 1968 r. został postrzelony w klatkę piersiową przez Valerie Solanas. Strzały wywarły trwały skutek na życiu i twórczości Warhola. Jego puszki zupy Campbell i portrety Marylin Monroe, Mao-Tse-Tunga, Liz Taylor stały się ikonami kultury. Niektóre obrazy "malował moczem" (tzw. "obrazy utlenione" - płótna przyrządzone z farby z domieszka miedzi, na której widoczne są plamy po utleniającym się moczu).
Po śmierci też sprawiał kłopot. Warhol był posiadaczem tak wielu przedmiotów, że sprzedanie całego majątku zajęło domowi aukcyjnemu Sotheby’s 9 dni. Dochód ze sprzedaży wyniósł ponad 20 milionów dolarów. A! I naprawdę kochał Zupy Campbell’s. Serio.

Dziś 28 rocznica śmierci Andy Warhola (1987, ur. 1928)

Art-Kalendarz Mocnej Kultury to codzienna dawka sztuki dla każdego. Nie piszemy rozbudowanych biogramów, bo takie znajdziecie na dziesiątkach stron. Dajemy Wam tylko esencję osobowości twórcy. Jeżeli Was zaciekawimy, pewnie poszukacie więcej  :)


 
Andy Warhol


Andy Warhol "Mao-Zedong"


Andy Warhol

Andy Warhol projekty butów

Andy Warhol "Królowa Elżbieta II"
 
Andy Warhol "Puszka zupy Campbell", 1964

Andy Warhol "Chanel"

Andy Warhol "Zupy Campbell - limitowana edycja", 1963

Andy Warhol "Marylin Monroe"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz