środa, 25 lutego 2015

Art-Kalendarz: 24 lutego - Witkacy! Czyli bez dodatkowych komentarzy

Na 24 lutego, wielki Mistrz!

Do dziś niedoceniony. Malarz, pisarz, dramaturg, filozof. Artysta wszechstronny. Stworzył swoisty styl w portrecie zakładając "Firmę Portretową S.I. Witkiewicz". Uważany był za narkomana, błazna, i ekscentryka. Tymczasem był człowiekiem śmiertelnie poważnym, skrywającym głęboki pesymizm. Jako młody człowiek przeżył samobójstwo narzeczonej, co zaważyło na całym jego życiu. Gdy wybuchła I wojna światowa wstąpił do armii carskiej Rosji. Walczył w krwawych bitwach. Został ranny. Potem przebywał w ogarniętej rewolucją Rosji co na zawsze zniechęciło go do komunizmu. Z żoną wiązał go nietypowy związek - ona mieszkała w Warszawie, on... w Zakopanem. Mimo tego byli sobie bardzo bliscy.
Witkacy jako Napoleon, fot. Ferdynand Legier
Dziś 130 urodziny Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacego". Zmarł popełniając samobójstwo na wieść o wejściu Sowietów do Polski, 18 września 1939. 

Poniżej galeria dzieł Witkacego i nieco video

Art-Kalendarz Mocnej Kultury to codzienna dawka sztuki dla każdego. Nie piszemy rozbudowanych biogramów, bo takie znajdziecie na dziesiątkach stron. Dajemy Wam tylko esencję osobowości twórcy. Jeżeli Was zaciekawimy, pewnie poszukacie więcej  :)

Witkacy, Portret Tuwima 1929
Witkacy, Portret poety Adama Choromańskiego 1923
Witkacy, AutoPortret wielokrotny w carskim mundurze, 1915
Witkacy, Kuszenie św. Antoniego, 1923

Witkacy, autoportret, 1927
Witkacy, Portret Marii Witkiewiczówny, 1919

Witkacy, Portret Neny Stachurskiej 1929

Witkacy, Portret Zofii Nawrockiej 1928

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz