czwartek, 26 marca 2015

Art-Kalendarz: 26 marca - "ukraiński Picasso", Oleksandr Bohomazov

Dzisiaj 26 marca.

Nazwany jest "Ukraińskim Picasso". Kubista i futurysta, który urodził się niedaleko Charkowa, na objętej dzisiaj wojną, wschodniej Ukrainie. Był jednym z najważniejszych teoretyków sztuki rosyjskiej/radzieckiej awangardy początku XX wieku. Stworzył style kubofuturyzmu i spektralizmu. Niepokorny buntownik (ze szkoły wyleciał za udział w strajkach), a zarazem romantyk, marzyciel, który całe życie spędził ze swoją ukochaną żoną. Nic nie zapowiadało, że zostanie artystą. Studia zaczął w... Instytucie Rolnictwa w Chersoniu. Potem studiował malarstwo w Kijowie i Moskwie. Tworzył także po rewolucji bolszewickiej. Wykładał na Kijowskiej Akademii Sztuk Pięknych gdzie uczył samego Malewicza. Kierował też... Związkiem Rewolucyjnych Twórców Ukrainy. Zmarł przedwcześnie i aż do lat 70. jego sztuka była w Rosji pomijana i ukrywana. Zapewne dlatego, że był Ukraińcem.

Dzisiaj 135 rocznicę urodzin obchodzi Oleksandr Konstyantynovych Bohomazov (Aleksandr Konstantinovich Bogomazov, zm. 3 czerwca 1930)

Art-Kalendarz Mocnej Kultury to codzienna dawka sztuki dla każdego. Nie piszemy rozbudowanych biogramów, bo takie znajdziecie na dziesiątkach stron. Dajemy Wam tylko esencję osobowości twórcy. Jeżeli Was zaciekawimy, pewnie poszukacie więcej  :)

Poniżej galeria dzieł artysty
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz