poniedziałek, 30 marca 2015

Art-kalendarz: 30 marca - niezrealizowany, szalony, wielki - Vincent van Gogh

30 marca, to dzisiaj.

Może wydawać się to niemożliwe, ale malował tylko przez 9 lat. Jeszcze bardziej niemożliwe, jest to, że był artystą niespełnionym! Urodził się w holenderskiej wiosce, a życie zakończył na południu Francji, ginąc w wieku ledwie 37 lat, po samobójczym postrzale.

Dzisiaj 162 urodziny Vincenta Willema van Gogha (ur. 1853, zm. 29 lipca 1890).

Jego malarstwo zakwalifikowano do nurtu postimpresjonizmu. Wywarł wielki wpływ na sztukę światową, mimo tego, gdy umierał, był praktycznie nieznany. W młodości pracował jako marszand, sprzedający dzieła sztuki w Anglii. Potem był... misjonarzem protestanckim w Belgii. W 1885 namalował swoje pierwsze, uznane dzieło "Jedzący kartofle". Przez dziewięć twórczych lat namalował i narysował ponad 2000 dzieł, najwięcej w ostatnich 2 latach życia. Duży wpływ, poza impresjonizmem, wywarła na niego sztuka japońska, którą zawzięcie kolekcjonował. Swoją sztukę rozwinął w Paryżu, a ostatnie dwa lata życia spędził w Prowansji (Arles). Nie był miłym człowiekiem - ludzie unikali ze względu go na trudny, wybuchowy charakter.
Do dzisiaj trwają zażarte dyskusje, jaki wpływ na jego twórczość miała choroba umysłowa, na jaką cierpiał. Zmarł w kilka dni po samobójczym postrzale strzale w piersi, w czasie pobytu w miejscowości Auvers-sur-Oise.

Art-Kalendarz Mocnej Kultury to codzienna dawka sztuki dla każdego. Nie piszemy rozbudowanych biogramów, bo takie znajdziecie na dziesiątkach stron. Dajemy Wam tylko esencję osobowości twórcy. Jeżeli Was zaciekawimy, pewnie poszukacie więcej  :)

Vincent van Gogh -  Self-portrait with bandaged ear, 1889

Vincent van Gogh - Bedroom in Arles, 1889

Vincent van Gogh - Eating potatoes, 1885

Vincent van Gogh - Fishing Boats on the beach at Saintes-Maries, 1888

Vincent van Gogh - Head of a Peasant woman with white hood, 1885

Vincent van Gogh - Kop van een skelet met brandende sigaret, 1887

Vincent van Gogh - Self-portrait, dedicated to Paul Gauguin, 1889

Vincent van Gogh - Terrace of the café on the Place du Forum in Arles in the evening , 1889

Vincent van Gogh - The Bridge in the Rain (after Hiroshige) 1886

Vincent van Gogh - Wheat-Field-with-Cypresses-(1889)

Vincent_Van_Gogh_-_Sorrow 1882

Vincent_Van_Gogh_-_Słoneczniki ca 1889

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz