piątek, 3 kwietnia 2015

Art-Kalendarz: 1 i 2 kwietnia - lubił Freuda, żył z Guggenheim, był mistrze surrealizmu: Max Ernst

Twórca na dwa dni - 1 i 2 kwietnia.

Prowokator, szokujący i innowacyjny artysta. Tworzył pod wpływem Sigmunda Freuda i fascynował się sztuką chorych psychicznie. Wymyślił własne techniki malarskie "frotaż" i "dekalkomanię". Brzmi nieźle, prawda? Jego drugą (z trzech) żoną była słynna kolekcjonerka Peggy Guggenheim (ta od Guggenheim Museum w Nowym Jorku). Jako młodzieniec studiował psychiatrię i filozofię, ale porzucił je dla sztuki. Chwilę później trafił na front I Wojny Światowej jako niemiecki żołnierz. Przeżył i zabrał się za... dadaizm. Z Hansem Arp'em wydawał dadaistyczne pisma i tak pewnie by zostało gdyby nie trafił do Paryża. Tam został współzałożycielem ruchu surrealistów, z którego potem dwa razy go wyrzucano. Drugą wojnę wolał spędzić w USA, a gdy wrócił, został obywatelem Francji.

1 kwietnia 39 lat temu umarł wielki mistrz surrealizmu, Max Ernst. Ten niemiecko-francuski malarz i rzeźbiarz, urodził się 2 kwietnia 1891.

Art-Kalendarz Mocnej Kultury to codzienna dawka sztuki dla każdego. Nie piszemy rozbudowanych biogramów, bo takie znajdziecie na dziesiątkach stron. Dajemy Wam tylko esencję osobowości twórcy. Jeżeli Was zaciekawimy, pewnie poszukacie więcej  :)

Max Ernst The Elephant Celebes, 1921


Max Ernst (Bildvergrößerung öffnet in neuem Fenster)

Max Ernst - Cyprysy

Max Ernst - Europa po burzy

Max Ernst - Listonosz Cheval

Max Ernst - Oedipus Rex

Max Ernst - osty

Max Ernst - Strojenie panny młodej

Max Ernst - The Antipope_Antypapież, 1942

Max Ernst - the-virgin-spanking-the-christ-child-before-three-witnesses-andre-breton-paul-eluard-and-the-1926

Max Ernst - L'Ange du Foyer, (1937)

Max Ernst Arbre solitaire et arbres conjugaux, 1940

Max Ernst photo portrait; dadaist & surrealist, 20th century

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz