poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Art-Kalendarz 12 kwietnia: człowiek - paradoks, malarz prostoty - Robert Delaunay

12 kwietnia. Co za dzień!

Człowiek - paradoks. Skrajny w zachowaniach, jednoznaczny w sztuce. Ten francuski malarza zaczynał jako neoimpresjonista, ale gdy zetknął się w Paryżu z kubistami zmienił całkowicie swoją sztukę. Od 1911 należał do grupy ekspresjonistów z Monachium - "Błękitny Jeździec" (niem. Der Blaue Reiter). Wypracował własne teorie koloru i światła tworząc nurt zwany kubizmem orficznym. Słynne są jego serie widoków Wieży Eiffel'a w Paryżu i obrazy okrągłe. Podobnie jak Picasso projektował dla rosyjskiego baletu scenografie.
Przez całe życie współpracował twórczo ze swoją żoną, także malarką, Sonię Uhde-Terk (Delaunay). Wielka to była miłość, bo aby ją poślubić, doprowadził do jej rozwodu z pierwszym mężem.
Był żyjącym paradoksem. Człowiekiem bardzo bogatym i fanem ekstrawaganckich smaków, a zarazem tęsknił za prostotą życia w harmonii z naturą. Tylko sztuka pozwalała mu znaleźć pomost między stronami własnej osobowości, przynosząc w efekcie wysmakowaną prostotę jego obrazów.

Dzisiaj obchodzimy 130 rocznicę urodzin Roberta-Victora-Félixa Delaunay (ur. 1885 w Paryżu, zm. 25 października 1941 w Montpellier).

Art-Kalendarz Mocnej Kultury to codzienna dawka sztuki dla każdego. Nie piszemy rozbudowanych biogramów, bo takie znajdziecie na dziesiątkach stron. Dajemy Wam tylko esencję osobowości twórcy. Jeżeli Was zaciekawimy, pewnie poszukacie więcej  :)


Robert Delaunay - Eiffel Tower (St Louis)

Robert Delaunay - Jednoczesne Kontrasty-Słońce i Księżyc - 1912

Robert Delaunay, 1907, Portret Wilhelma Uhde

Robert Delaunay, 1912, Les Fenêtres simultanée sur la ville

Robert Delaunay, 1913, L'Equipe de Cardiff

Robert Delaunay, 1913, Premier Disque

Robert Delaunay, 1938, Rythme nr 1, dekoracje na Salon des Tuileries

Robert Delaunay, c.1906, Paysage au disque solaire

Delaunay ChampDeMars

Robert Delaunay, Selbstporträt 1905-1906

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz