wtorek, 14 kwietnia 2015

Art-Kalendarz 14 kwietnia: mistrz portretów samurajów - Utagawa Kuniyoshi

Jest 14 kwietnia.

Japoński malarz i grafik, ostatni wielki mistrz stylu znanego jako ukiyo-e (tłum.: "obrazy płynącego świata"). W tym samym czasie w Europie królowały klasycyzm, romantyzm i neoklasycyzm.
Malował samurajów, krajobrazy, piękne kobiety, aktorów Kabuki, ...koty i mityczne zwierzęta. Jego dzieła charakteryzował ruch, dynamika i, czasami, upiorne wizje. Stał się sławny w całej Japonii, jako twórca gatunku grafik znanych jako musha-e ("portrety wojowników/samurajów"). Najsłynniejszą była wydana w 1827 roku "Tsuzoku Suikoden goketsu hyakuhachinin", co skrótowo tłumaczy się jako "Stu ośmiu najpopularniejszych wojowników z Shui-hu ch'uan"... Jakże inna ta sztuka japońska... Znalazł się także pod wpływem sztuki Europy, szczególnie w seriach malowanych i graficznych pejzaży. W ostatnim roku życia spotkał Europejczyków, dożył otwarcia Japonii na świat w 1860 roku. Był nie byle kim. W internecie znajduje się wielki projekt poświęcony jego sztuce (http://www.kuniyoshiproject.com).

Dzisiaj obchodzimy 154 rocznicę śmierci artysty znanego jako Utagawa Kuniyoshi (urodzony jako Igusa Magosaburo, 1 stycznia 1798)

Art-Kalendarz Mocnej Kultury to codzienna dawka sztuki dla każdego. Nie piszemy rozbudowanych biogramów, bo takie znajdziecie na dziesiątkach stron. Dajemy Wam tylko esencję osobowości twórcy. Jeżeli Was zaciekawimy, pewnie poszukacie więcej  :)


Utagawa Kuniyoshi - One Hundred and Eight Heroes from the Chinese Tale, XIX w.

Utagawa Kuniyoshi - XIX w.

Utagawa Kuniyoshi KaNaMa Goro Immakuni, XIX w.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz