wtorek, 28 kwietnia 2015

Art-kalendarz 28 kwietnia: artysta, który był judoką - Yves Klein

Witamy 28 kwietnia.

Urodził się w "lazurowej" Nicei, w holendersko-francuskiej rodzinie. Już jako 18-latek stworzył swoją pierwszą teorię artystyczną - o malarstwie monochromatycznym. Opatentował stworzony przez siebie odcień koloru niebieskiego, a niektóre obrazy tworzył używając... ognia.
Zaczynał pod wpływem malarstwa swojej matki, abstrakcjonistki Marie Raymond. Nie zainteresował się z kolei malarstwem ojca. Fascynowała go ezoteryka i religie Wschodu, co ujawniło się w jego sztuce. na tym nie koniec fascynacji Azją. Był bowiem znakomitym... judoką. Zdobył w Japonii Czarny Pas, nauczał judo i związanej z nim duchowości w Paryżu i Madrycie.
Ale przede przeszedł do historii jako wielki, XX-wieczny rzeźbiarzem, malarzem, performerem i pisarzem konceptualnym, twórca ruchu Nowych Realistów (Nouveaux Réalistes). Zmarł mając ledwie 34 lata.

Dzisiaj 87 urodziny (1928) Yves'a Kleina (zm. 6 czerwca 1962)

Art-Kalendarz Mocnej Kultury to codzienna dawka sztuki dla każdego. Nie piszemy rozbudowanych biogramów, bo takie znajdziecie na dziesiątkach stron. Dajemy Wam tylko esencję osobowości twórcy. Jeżeli Was zaciekawimy, pewnie poszukacie więcej  :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz