piątek, 10 kwietnia 2015

Art-Kalendarz: 8 kwietnia - sam Picasso!

Dzisiaj 8 kwietnia.

Byk rozbijający korridę światowej sztuki. Mówiąc "sztuka" dodajemy "Picasso". Jego obraz "Chłopiec z fajką" z 1905, sprzedano za 126,4 mln dolarów. Stworzył kubizm i wstrząsającą "Guernicę".
Dzisiaj 43 rocznica odejścia Pablo Picasso, wielkiego, hiszpańskiego malarza i rzeźbiarza (zm. 1973, ur. 25 października 1881).

Urodził się w Maladze jako Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso. Nieco długie, ale własne. Pierwsze obrazy namalował mając 10 lat, a jako 15-latek został przyjęty do barcelońskiej Akademii Sztuk Pięknych. Największe dzieła stworzył w Paryżu, w którym mieszkał od 1902 oraz w rodzinnej Hiszpanii. Zaczynał pod wielkim wpływem postimpresjonistów. Potem nadszedł w jego twórczości melancholijny "Okres "Niebieski" i pełen cyrkowych scen "Okres Różowy". Poprzedziły one kubizm, którego Picasso był współtwórcą (wraz z George Braque'm). Manifestem kubizmu nazwano spektakl "Parady" baletu Siergieja Diagiliewa, w którym Picasso debiutował jako...  scenograf. Był czynnym członkiem partii komunistycznej (nikt nie jest doskonały). To właśnie dla komunistów walczących w hiszpańskiej wojnie domowej w 1936, namalował słynną Guernicę. Słynął z podbojów miłosnych i burzliwych związków. Miał czwórkę dzieci z... trzema żonami. Ale fakt, faktem, był człowiekiem, który odmienił oblicze sztuki.

Art-Kalendarz Mocnej Kultury to codzienna dawka sztuki dla każdego. Nie piszemy rozbudowanych biogramów, bo takie znajdziecie na dziesiątkach stron. Dajemy Wam tylko esencję osobowości twórcy. Jeżeli Was zaciekawimy, pewnie poszukacie więcej  :)
"Guernica"


Pablo Picasso. Las Meninas. After Velázquez. 1957
Picasso "Autoportret"Picasso "Autoportret"
"Panny z Awinionu", 1907

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz