wtorek, 21 kwietnia 2015

Art-Kalendarz: Mistrz "odlotu" z serca Katalonii - Joan Miro

Mija 20 kwietnia.

Genialny Katalończyk z Barcelony, małomówny, solidny, zapracowany. Jeden z najoryginalniejszych twórców XX wieku. Ten prawdziwy mistrz odlotu w świat wyobraźni, uważał że sztuka może być jednym z najwspanialszych sposobów komunikacji międzyludzkiej. Jego prace nazywano "obrazami snu" i "pejzażami wyobraźni". Tego stylu nie da się z nikim pomylić - żywe kolory, uproszczone formy, stylizacja na rysunki małego dziecka. Dziś każdy warty kilka mln dolarów. Był naprawdę "multimedialny" - malarz, rzeźbiarz, autor murali, tkanin, ceramiki i rzeźb plenerowych. Można by zaryzykować, że jego sztuka zrodziła się ze zmiksowania kolorystyki fowistów, brył kubistów, elementów ekspresjonizmu, holenderskiego baroku i katalońskiej sztuki ludowej. Do tego wszystko to przepuścił przez filtr surrealizmu oraz swej wyobraźni i - tadam! - mamy styl Mistrza. A gdy dodać, że malował też obrazy, na które wpisywał wersy swoich wierszy i planował tworzenie rzeźb gazowych i malarstwa czterowymiarowego!... I pomyśleć, że zaczynał pracę jako księgowy.

Dzisiaj 123 urodziny (1893) wielkiego surrealisty. Twórcy stojącego w jednym rzędzie z Salvadorem Dali i Pablo Picasso - Joan Miro Ferra (zm. 25 grudnia 1983)

Art-Kalendarz Mocnej Kultury to codzienna dawka sztuki dla każdego. Nie piszemy rozbudowanych biogramów, bo takie znajdziecie na dziesiątkach stron. Dajemy Wam tylko esencję osobowości twórcy. Jeżeli Was zaciekawimy, pewnie poszukacie więcej  :)


Joan Miro - Alegría de una muchachita ante el sol

Joan Miro - Apunts per al llibre Lapidari 1976

Joan Miro - Azul II

Joan Miro - Caballo, Pipa y Flor roja

Joan Miro - Cabeza de labriego catalán

Joan Miro - Ciurana, The Path 1912

Joan Miro - Ciurana, The Path 1912

Joan Miro - Dona_i_Ocell 1982 Barcelona

Joan Miro - La Reforma 1916

Joan Miro - Naturaleza muerta con cuchillo 1916

Joan Miro - The Smile of the Flamboyant Wings

Joan Miro the-beautiful-bird-deciphering-the-unknown-to-a-pair-of-lovers

Joan Miro Women, Birds and Stars

Joan Miro, parc de montjuïc

Joan Miro, Pájaro lunar (Moon Bird), 1966, Reina Sofia Museum, Madrid

Joan Miro, The Eye attracts Diamonds, 1974


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz