sobota, 23 maja 2015

Art-Kalendarz 22 maja: rysował fusami od kawy - Victor Hugo!

22 maja.

Rzadka rzadkość, ale tym razem pokażemy artystyczną twarz wielkiego pisarza. Dokładniej, jego wizerunek jako autora blisko 4000 rysunków i grafik.

22 maja obchodzimy 130 rocznicę śmierci (1885) Victora Hugo (ur. 26 lutego 1802).

Tytan romantyzmu w literaturze, znany z epokowych dzieł "Nędznicy" i "Dzwonnik z Notre-Dame", był też autorem tysięcy stron opowieści, nowel, tekstów krytycznych i politycznych, esejów dotyczących spraw społecznych oraz filozofii. Jego rysunkowa twórczość jest niemalże nieznana. Szkice wykonywał tą samą techniką - piórem z czarnym lub ciemnobrązowym tuszem. Czasami z "błyskami" białej kredy. Powstały one w latach 1850-tych i 1860-tych. Drugim torem szły pejzaże, które nazwać należy co najmniej niepokojącymi. Mroczne zamki, lochy, drzewa poszarpane wiatrem... Wszystko to w dosyć ponurych kolorach. Romantyzm pełną gęba! Można powiedzieć, że Hugo stosował w swoich pracach techniki proto-surrealistyczne i proto-ekspresjonistyczne! Eksperymentował z rozlewaniem plam tuszu, techniką "grattage" (!), rozmazywaniem rysunku palcami, a nawet... rzucając w prace sadzę lub fusy po kawie by uzyskać wymagany efekt. Wyprzedzał więc epokę o kilkadziesiąt lat. Więcej, fachowcy twierdzą, że niektóre rysunki zapewne wykonał... lewa ręką, nie patrząc na papier. Wydaje się, że sztuka rysunku dawała wenę jego słowom, a miłość do słowa dawała siłę rysunkowi. Może dlatego wprowadzał do niektórych prac słowa - technikę jaką zastosują dopiero twórcy I połowy XX wieku. Spuściznę rysunkową ukrył przed światem. Prac nie pokazywał nikomu poza bliski, nieliczne sprzedał, prawie wszystkie ukryte są dziś w magazynach Bibliotheque Nationale w Paryżu.

Art-Kalendarz Mocnej Kultury to codzienna dawka sztuki dla każdego. Nie piszemy rozbudowanych biogramów, bo takie znajdziecie na dziesiątkach stron. Dajemy Wam tylko esencję osobowości twórcy. Jeżeli Was zaciekawimy, pewnie poszukacie więcej  :)

Victor Hugo - A Castle In A Fantastic Landscape

Victor Hugo - Ink tache slightly reworked on folded paper 1856

Victor Hugo - Landscape with Two Ruined Castles, 1847

Victor Hugo - Octopus with the initials V. H. 1866

Victor Hugo - Planete 1854

Victor Hugo

Victor Hugo - les deux chautees

Victor Hugo.Projet de frontispice

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz