środa, 27 maja 2015

Art-Kalendarz 24 maja: zbił fortunę malując konie - Philips Wouwerman

24 maja.

Najwybitniejszy ze słynnego rodu malarzy z holenderskiego Haarlemu. Zgodnie z tradycją XVII-wiecznych artystów pędzla z Holandii, przyjął ścisłą specjalizację i zajmował się scenami w których występowały koniec. Czyli jakimi? No na przykład portretami kawalerzystów, scenami z polowań na koniach, obrazami batalistycznymi etc.. Holendrzy uwielbiali jego prace, dlatego szybko stał się bogaty i szanowany jako mistrz gatunku.
Jego obrazy były wielokrotnie kopiowane, a jego styl imitowany, dlatego dzisiaj bywa trudnością ustalenie co namalował on, a co jego naśladowcy. Naśladowali go wiernie nawet dwa młodsi bracia - Jan i Pieter! Jak mówią krytycy sztuki, nasz artysta wyróżniał się eleganckim rysunkiem, czystością kompozycji, delikatną kolorystyką i oddaniem wizerunku zwierząt z wielki realizmem. Co ciekawe nasz bohater dorabiał jako... agent nieruchomości w rodzinnym Haarlemie. To były czasy!

Jako że nie wiemy kiedy się urodził, dzisiaj obchodzimy pierwszą, znaną datę jego życia - chrzest. Dokładniej 396 rocznicę chrztu (1619) Philipsa Wouwermana (zm. 23 maja 1668).

Art-Kalendarz Mocnej Kultury to codzienna dawka sztuki dla każdego. Nie piszemy rozbudowanych biogramów, bo takie znajdziecie na dziesiątkach stron. Dajemy Wam tylko esencję osobowości twórcy. Jeżeli Was zaciekawimy, pewnie poszukacie więcej  :)

Philips Wouwerman- A Camp Scene ca 1650

Philips Wouwerman- A Winter Landscape with Horse­Drawn Sleds ca 1650

Philips Wouwerman- By the Riverside 1650

Philips Wouwerman- De_schimmel_Rijksmuseum_1646

Philips Wouwerman- Shoeing a Horse 1650

Philips_wouwerman_zelfportret-red-chalk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz