czwartek, 28 maja 2015

Georges Rouault - malarz, który palił swoje obrazy (Art-Kalendarz MK: 27 maja)


Współtworzył nurty fowizmu i ekspresjonizmu. Malował, tworzył grafiki, ceramikę, witraże. Niestety dla potomnych, był szalenie niezwykle krytyczny wobec własnej sztuki. W 1948 spalił 300 swych płócien, które uznał za niedoskonałe. Co nim kierowało? Co straciło malarstwo francuskie?


Największą inspiracją tego działającego w I połowie XX wieku, była sztuka średniowiecznej Francji i późniejsza sztuka religijna. Bez wątpienia wpływ miała na to młodzieńcza praca w warsztacie witrażysty, przy konserwacji monumentalnych witraży z katedry w Chartres.

Już jego narodziny naznaczone były piętnem cudu. Henri urodził się w piwnicy, w trakcie... bombardowania jego dzielnicy Paryża podczas Komuny Paryskiej w 1871 roku. Szczęśliwie stropy wytrzymały...

Od początku był blisko wielkich. Uczył go Gustave Moreau, a kolegą z klasy był Paul Cezanne. Mając 27 lat przeżył załamanie psychiczne, po którym porzucił "grzeczne" malowanie akademickie i wszedł w świat gdzie rządził fowizm. Obrazy fowistów były prawdziwym szałem barw.

Co prawda odwiedzał często paryskie sądy, skąd brał inspiracje do portretowanie postaci prostytutek, smutnych clownów i opasłych sędziów, ale równocześnie zanurzał się powoli w głębokiej religijności (bynajmniej nie w dewocji!). Jego wiara była prawdziwie głęboka i osobista.

Wypracował bardzo osobisty, emocjonalny styl. Czy to w dziełach z szalonym kolorem (fowizm), szaloną formą (ekspresjonizm) czy spokojnych pejzażach, mieszał samodzielnie tworzone techniki. od akwareli do aplikacji z różnych materiałów przyklejanych do płótna.

Dzisiaj 144 urodziny (1871) Georgesa~Henri Rouault'a (zm. 13 lutego 1958)

Art-Kalendarz Mocnej Kultury to codzienna dawka sztuki dla każdego. Nie piszemy rozbudowanych biogramów, bo takie znajdziecie na dziesiątkach stron. Dajemy Wam tylko esencję osobowości twórcy. Jeżeli Was zaciekawimy, pewnie poszukacie więcej  :)

Georges Henri Rouault

Georges Rouault - Christ en croix

Georges-Henri-Rouault - Apostles

Georges-Henri-Rouault - Automne

Georges-Henri-Rouault - Clown 1907

Georges-Henri-Rouault - Clown 1917

Georges-Henri-Rouault - Livrognesse_1905

Georges-Henri-Rouault - Paysage Légendaire [Mythical Landscape]

Georges-Henri-Rouault - Pierrot 1936

Georges-Henri-Rouault - Prostitute before a Mirror, 1906

georges_rouault_stella_matutina_d5459013h

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz