środa, 10 czerwca 2015

Art-Kalendarz 10 czerwca: Realista, socjalista, skandalista, autor wielkiej... - Gustave Courbet

10 czerwca już.

Mówiono o nim "malarz chłopów". Wraz z Daumierem i Milletem stworzył kierunek w sztuce zwany realizmem. Jednocześnie powodował gigantyczne skadale, malując nagie kobiety w wyuzdanych pozach. Obraz "Narodziny świata" do dziś (!) budzi eksplozje wściekłości purytan. Malarstwo dzielił z inną pasją - socjalizmem.
Sławę przyniosło mu nieco ponad 10 lat jego życia w połowie XIX-wieku, wypełnionych tworzeniem płócien pokazujących chłopów i robotników przy pracy. Realizm stworzył nieco przypadkiem - gdy odrzucono jego obrazy na oficjalnym Salonie, zorganizował wystawę własnych prac, ogłaszając manifest realistyczny.
Kiedy jego zapał polityczny nieco opadał, malował chętnie zjawiskowe pejzaże, sceny myśliwskie i martwe natury. Do dziś krytycy sztuki zastanawiają się, jakie tajemnicze przekazy kryje obraz "Pracownia (Atelier)"
Buntownicza natura powróciła jednak szybko. Wziął udział w tragicznej Komunie Paryskiej i trafił do więzienia. Oskarżono go o nie byle co - o zniszczenie Kolumny Napoleona na słynnym Place Vendôme. Wyszedł, ale musiał uciekać z Francji do Szwajcarii, gdzie zmarł. Taką cenę zapłacił za marzenia.
Malował mistrzowsko, stosował świadomie ograniczoną liczbę kolorów, czyste kompozycje, ostro modelowane postaci. Malował często za pomocą szpachli, by osiągać wyjątkowe efekty. Z rodzinnego regionu Jura, zachował zwyczaj palenia specyficznej fajki. Był wielkim smakoszem, wielbicielem trunków i duszą towarzystwa. Ale... w duchu ukrywał wewnętrzną samotność i poczucie inności. Wielka, wielce skomplikowana postać.

Dzisiaj 196 urodziny (1819) (Jean-Désiré) Gustave Courbeta, zm. 31 grudnia 1877. 

PS: Będąc w Paryżu musicie odwiedzić Brasserie Andler, zwaną "Świątynią Realizmu", gdzie spotykali się twórcy tego stylu na burzliwych debatach.

Art-Kalendarz Mocnej Kultury to codzienna dawka sztuki dla każdego. Nie piszemy rozbudowanych biogramów, bo takie znajdziecie na dziesiątkach stron. Dajemy Wam tylko esencję osobowości twórcy. Jeżeli Was zaciekawimy, pewnie poszukacie więcej  :)

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz