piątek, 26 czerwca 2015

Art-Kalendarz 15 czerwca: Francuz który został Włochem - Nicolas Poussin

15 czerwca we francusko - włoskim klimacie.


Stworzył w malarstwie styl francuskiego, klasycyzującego baroku. Wpłynął na tak wielkich twórców jak David, Delacroix, a nawet Cézanne. Niektórzy idą nawet dalej w peanach - nazywając go "twórcą klasycyzmu europejskiego". 
Na pewno był najlepszym malarzem Francji w XVII wieku. Zakochany na śmierć we włoskim renesansie, słynął z monumentalnych kompozycji mitologicznych i religijnych. Po opuszczeniu leżącego w Normandii rodzinnego miasteczka, trafił do Paryża. Tam szybko stał się cenionym twórcą. Jako 25-letni młodzik otrzymywał od razu wielkie zamówienia, np. wykonania malarskiej dekoracji Luxembourg Palace
Najważniejsza data w jego życiu, miała jednak dopiero nadejść. Życie artysty zmieniło się w 1623 roku, gdy pojechał do Włoch. Fascynacja malarstwem Wenecji, a potem rzymskim renesansem zakończyła się zamieszkaniem na stałe w Rzymie. "Zamieszkanie" to mało powiedziane! To była wielka miłość do włoskich klimatów. Do tego stopnia, że do Francji wrócił już tylko raz. W 1640 roku, sławnego już podówczas twórcę, zaprosił sam król Ludwik XIII. Niestety wściekła kampania zawiści, jaką rozpętali malarze dworscy Luwru (przerażeni, że zajmie ich miejsce), tak go zniesmaczyła, że nie skończył malować zamówionych dzieł i wyjechał do Rzymu. Na zawsze.
A w Rzymie sukces znowu przyszedł szybko. Zaczął od nie byle czego - ołtarza dla Bazyliki św. Piotra. Potem poszło "z górki". Przez lata nie mógł się opędzić od zamawiających kolejne realizacje.
Patrząc na jego dzieła widać, że szczególnym zainteresowaniem obdarzał portretowanie nagich kobiecych postaci i to w co najmniej niegrzecznych pozach. Na koniec ciekawostka: wykonanie malowidła ściennego lub obrazu z elementami architektury, poprzedzała u niego... budowa modelu. Skonstruowaną z deseczek miniaturę architektury którą malował, wypełniał woskowymi figurkami bohaterów danego dzieła: świętych, mitycznych herosów, aniołów... . 

15 czerwca 1594 urodził się Nicolas Poussin (zm. 19 listopada 1665)Nicolas Poussin - La_Mort_de_la_Vierge, 1623

Nicolas Poussin - Ravissement de saint Paul

Nicolas Poussin - The Seven Sacraments, series II - Ordination (1647)

Nicolas Poussin Moses abandoned

Nicolas_Poussin.jpgHannibal traversant les Alpes à dos d'éléphant


Nicolas_Poussin_'Jupiter_and_Antiope'_or_'Venus_and_Satyr'

Nicolas_Poussin_-_La Mort de la Vierge 1623

Nicolas_Poussin_Et in Arcadia Ego

Nicolas_Poussin_Selportrait.1650

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz