wtorek, 2 czerwca 2015

Art-Kalendarz 30 maja - "Książę baroku" Peter Paul Rubens

30 maja dziś nadszedł.

"Książę baroku" - tak o nim mawiano.
Po dziś dzień to nazwisko, jest synonimem giganta sztuki. Dziesiątki uczniów, setki naśladowców, tysiące zainspirowanych. Pieter Pauwel Rubens (jak poprawnie brzmi po Flamandzku) jest dzisiejszym bohaterem. jego sztuka to fuzja tradycyjnego realizmu malarstwa flamandzkiego, niepokiełznanej wyobraźni i klasycznej tematyki mitologiczno-religijnej włoskiego renesansu. Rubens fundamentalnie zmienił malarstwo europejskie. Urodził się w Niemczech! W Westfalii. Jego rodzina wyznawała kalwinizm i musiała uciekać z katolickiej Antwerpii. Kiedy tylko zmarł surowy ojciec, Pieter wrócił do rodzinnego miasta i został katolikiem. Studia malarskie odbył w Antwerpii, a mając 23 lata wyjechał do Włoch, gdzie otrzymał wiele zamówień od królów i książąt. Szybko stał się sławny, a kolejne podróze przynosiły coraz więcej realizacji dzieł.
W roku 1609 wydarzyło się coś, co zmieniło jego życie i dało fundament pod jego wielką sławę. Władcy zarządzający Flandrią w imieniu korony hiszpańskiej - arcyksiążę Albert i arcyksiężna Isabella uczynili go oficjalnym malarzem dworu. Zwolniony z wszelkich podatków założył w Antwerpii studio, które stało się szybko "fabryką" sztuki. Zamówienia płynęły lawinowo. Odwiedzał Anglię, Francję i Hiszpanię, poznając królów i malując dla nich olbrzymie obrazy i freski. Karol I Stuart nadał mu nawet szlachectwo. Od około 1615 roku dostawał tyle zamówień, że sam malował tylko wybrane części obrazów, a resztę... domalowywali uczniowie. Wśród nich najzdolniejszy - Antoon van Dyck. Jego sztukę kojarzy się do dziś z potężnymi kompozycjami, pełnymi "rubensowskich" - czyli mówiąc subtelnie, "puszystych" ciał. jakże inne były pełne miłości portrety jego obu żon i synów.
Zmarł przez swoje "narzędzie" pracy, zakażenie prawej ręki...

30 maja obchodzimy 375 rocznicę śmierci Pietera Pauwel'a Rubensa (ur. 28 czerwca 1577).

PS: nas wiąże z Rubensem smutna sprawa. W latach 70. XX wieku z Katedra Świętego Mikołaja w Kaliszu skradziono wspaniałe, ołtarzowe "Zdjęcie z krzyża" wycinając je z ram podczas specjalnie zaprószonego pożaru. Smutno

Art-Kalendarz Mocnej Kultury to codzienna dawka sztuki dla każdego. Nie piszemy rozbudowanych biogramów, bo takie znajdziecie na dziesiątkach stron. Dajemy Wam tylko esencję osobowości twórcy. Jeżeli Was zaciekawimy, pewnie poszukacie więcej  :)


 
Peter Paul Rubens - Infante Isabella Clara Eugenia 1615


Peter Paul Rubens - Judgement of Paris 1632

Peter Paul Rubens - Portrait of the Artist 1623

Peter Paul Rubens - Portrait of the Artist

Peter Paul Rubens - Przybycie Marii Medycejskiej do Marsylii

Peter Paul Rubens - The Adoration of the Magi 1624

Peter Paul Rubens - The Artist and His First Wife, Isabella Brant

Peter Paul Rubens - The Three Graces 1636

Peter_Paul_Rubens - Porträt der Hélène Fourment 1638

Peter_Paul_Rubens_ The Crucifixion 1620

Peter_Paul_Rubens_Portrait of Helena Fourment (1614-1673) with her children. 1635

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz