piątek, 7 sierpnia 2015

Art-Kalendarz 8 sierpnia: Bhupen Khakhar - pierwszy, indyjski artysta Pop

Bhupen Khakhar, First Day in New York; 1985
Malarzy z Indii gościmy niezwykle rzadko na Mocnej Kulturze. Bhupen Khakhar był jednym z najbardziej wpływowych twórców swojego pokolenia w Indiach. Malował obrazy, będące opowiadaniami o otaczającym go świecie widzianym z osobistej perspektywy. Zaczynał w Bombaju od nauki... księgowości. Gdy stuknęła mu dwudziestka, zainteresował się sztuką i wstąpił na bombajski Uniwersytet Baroda. Na marginesie - przez wiele lat dzielił zawód artysty z zawodem księgowego. Ciekawe połączenie. 
Pierwsze prace pokazał w połowie lat 60. A były one wyjątkowe. Malarstwo łączył z kolażami, graffiti wyklejanymi na lustrach. Już dwa lata po opuszczeniu szkoły został uznany za pierwszego, indyjskiego artystę Pop. Malował fascynujące go "pop-kulturowe" zjawiska indyjskie - plakaty bollywoodzkich filmów, uliczny kicz i szaleństwo kolorów, portrety grupowe, mapy świątynne... Jednocześnie te same motywy mieszał z zachodnioeuropejskimi wpływami. Zderzał realia bombajskiej ulicy z  abstrakcją i fantazją. Jakby było mu mało malarstwa, pisał dziesiątki krótkich opowiadań do gazet.
Przełamywał tabu w rożnych dziedzinach. Mając 45 lat dokonał coming-outu i uczynił swój homoseksualizm głównym nurtem własnej sztuki. Zmarł 8 dni po swoim "mężu" Vallarbhai Shahu.

8 sierpnia 2003, 12 lat temu zmarł Bhupen Khakhar (ur. 10 marca 1934)

Art-Kalendarz Mocnej Kultury to codzienna dawka sztuki dla każdego. Nie piszemy rozbudowanych biogramów, bo takie znajdziecie na dziesiątkach stron. Dajemy Wam tylko esencję osobowości twórcy. Jeżeli Was zaciekawimy, pewnie poszukacie więcej  :)

 
Bhupen Khakhar  Escape Into Life


Bhupen Khakhar Gallery of roguesBhupen KHAKHAR, Glass Mural (Work Process), 1989

Bhupen-Khakhar-Escape into life half. XX.cent

Bhupen-Khakhar-Yayati 1987

Bhupen-Khakhar-You Can't Please All 1981

Bhupen Khakhar 1994

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz