poniedziałek, 28 grudnia 2015

25 grudnia: Maurice Utrillo. Alkoholik, malarz, dewota

Maurice Utrillo - La Petite Communiante, Eglise de Deuil (wikipedia)
Był synem hiszpańskiego malarza Miguela Utrillo (chociaż dużo bardziej prawdopodobne jest, że prawdziwym ojcem był malarz Puvis de Chavannes) i malarki Suzanne Valadon - modelki Renoira. Taki mix musiał stworzyć artystę.

Chociaż był ważnym przedstawicielem przedstawiciel École de Paris, to artystą został przez...
alkohol. Gdy Maurice miał 19 lat, jego matka, za poradą lekarzy skierowała go na artystyczne tory. Miało to powstrzymać popadanie syna w alkoholizm, bo pił na potęgę już jako nastolatek, błąkający się od izb wytrzeźwień do szpitali dla psychicznie chorych.

No i Maurice wsiąkł w sztukę. Osiedlił się we wsi na przedmieściu Paryża - Montmagny i malował jak szalony. Gdy wrócił do Paryża, zamieszkał na Montmartre i malował klimaty tej magicznej dzielnicy artystów. Wtedy to powstawały dzieła tzw. "okresu białego" pokazujące białe budynki za pomocą kleju, gipsu i białej farby.

Niestety przegrał z alkoholem. W 1924 z powodu alkoholizmu trafił do więzienia i usiłował popełnić samobójstwo. Jednocześnie 4 lata później, w 1928 został odznaczony Legią Honorową, najwyższym odznaczeniem Francji.

Ostatnie lata życia przyniosły diametralną i zaskakującą zmianę w jego życiu. W 1935 roku ożenił się z Lucie Valore, francuską aktorką. Od czasu ślubu zmienił się nie do poznania. Popadł nawet w religijną dewocję. Tak to przeszedł długa drogę od alkoholu do wody święconej.

Pozostał po nim ogromny dorobek, bo był malarzem - karabinem. Katalog pośmiertny jego dzieł wymienia ponad 3500 obrazów!

25 grudnia 1883 obchodzimy urodziny francuskiego malarza  Maurice Utrillo, który zmarł 5 listopada 1955.℗©

Dodaj napis

Maurice Utrillo, Sacré coeur de Montmartre et Rue du Chevalier De La Barre


Place des Abbesses, Montmartre (c.1931)


Maurice Utrillo, portret fotografia

MAURICE UTRILLO with wife Lucie Valore at Le Vesinet in 1950
Maurice Utrillo karykatura
matka malarza Suzanne Valadon szkicuje swojego synka: Maurice Utrillo-playing-with-a-sling-shot-1895
matka malarza Suzanne Valadon szkicuje swojego synka: My Utrillo at the Age of Nine -  1892Brak komentarzy:

Prześlij komentarz