poniedziałek, 2 maja 2016

1 maja: Malarz, który uratował Billa Murraya przed śmiercią, czyli Jules Breton

Jules Breton "Afternoon repast"
Dzisiaj o malarzu, który stworzył własną mitologię życia wiejskiego. Nikt przed nim nie malował wsi w taki sposób. Potrafił subtelnie i mistrzowsko zmiksować realistyczne ujęcia z ukrytą
symboliką.  Dlatego znawcy mówią, że portrety chłopów pracujących w polu w wykonaniu Bretona mają drugą, ponadczasową warstwę. Świat, w którym wieś jest miejscem mitycznym, "poza czasem".

Jego dzieła na wiele lat utrwaliły postrzeganie wsi, zgodnie z dewizą znaną u nas już od czasów Kochanowskiego, który napisał: "Wsi spokojna, wsi wesoła, który głos twej chwale zdoła?". 

Jeżeli wam coś nie pasuje, to macie rację. Wizja Bretona dotyczy wsi francuskiej. W tym czasie u nas, chłopi ledwo co zostali uwolnieni z pańszczyzny i wieś była ciemnym miejscem, gdzie pracowali niepiśmienni, biedni wieśniacy. Ale nie przeszkodziło to np. naszemu Chełmońskiemu malować "Babiego lata"...

Wróćmy do Bretona. Mały Jules wychowywał się w niewielkiej, północnofrancuskiej miejscowości Courrieres. Jego talent ujawnił się bardzo wcześnie. Gdy miał 15 lat zauważył go malarz Félix de Vigne i namówił rodzinę, by chłopak zaczął uczyć się malarstwa. 

Trafił do szkół w Gandawie, Brukseli i Paryżu. Jego kariera rozwijała się coraz szybciej. Został członkiem Akademii Sztuk Pięknych, dostał Legię Honorową. Pod koniec życia był tak popularny, że musiał wykonywać kopie swoich obrazów, żeby zaspokoić popyt.

Dziś jest ikoną realistycznej sztuki akademickiej. Gdy umierał, na scenę wchodzili już pierwsi "rewolucjoniści sztuki" - fowiści i kubiści...

Życie dopisało ciekawy akapit do jego biografii. W 2014 roku, znany amerykański aktor Bill Murray ujawnił dziennikarzom, że obraz Bretona "Śpiew skowronka" powstrzymał go od popełnienia samobójstwa. Zanurzonego w depresji aktora ujął klimat i aura dzieła Bretona. 

1 maja obchodzimy urodziny (1827) Jules'a Bretona. (Zm. 5 lipca 1906). 


PS: Warto wspomnieć też o tym, że Breton był również pisarzem i poetą. Napisał kilka książek i zyskał uznanie. Wydał też książki: autobiografię i opowieści o życiu innych artystów, których znał.


Jules Breton - A travers champs, 1887


Jules Breton - Gleaner (Glaneuse), 1894

Jules Breton - L' Arc En Ciel 1882

Jules Breton - Summer 1891

Jules Breton - The blessing of the wheat in Artois

Jules Breton - The recall of the gleaners

Jules Breton - The Song of the Lark / Śpiew skowronka 1884

Jules Breton - The Water Carrier 1881

Jules Breton - The Weeders

Jules Breton-procesja w Kergoat

Jules_Breton_photo portrait

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz