czwartek, 5 maja 2016

4 maja: Afrykański "guru" - Alexander "Skunder" Boghossian


O malarzach i artystach z Afryki mówi się rzadziej niż o białych nosorożcach. Dlatego dzisiaj
opowiemy o wielkim twórcy z Etiopii, który stał się jednym z najważniejszych twórców 20. wieku, wywodzących się z Afryki. 

"Skunder" swoimi dziełami oddawał hołd "niesamowitej różnorodności sztuki Afrykanów". Jego wpływ obejmował sztukę całej Afryki Północnej, do której wprowadził nowoczesne style europejskie. Stało się tak, mimo spędzenia przez Boghossiana ostatnich 30 lat życia w Ameryce.

Nasz artysta wywodził się z etiopsko-ormiańskiej rodziny. Jego ojciec był oficjalnym ambasadorem cesarza Etiopii Menelika II w Europie. Dzięki temu już jako 18-latek wyjechał do Europy studiować sztukę. 

Po studiach w Londynie i Paryżu wrócił do Etiopii gdzie jak tajfun energetycznyu wpadł w środowisko młodych artystów zmieniając je na dobre. 

Wiele razy kursował na linii Europa - Afryka, przewożąc w obie strony... idee.

Dzięki nim miksował z powodzeniem europejskie techniki, jak malarstwo olejne i rysunek węglem z afrykańskim używaniem... skór zwierzęcych. Mieszał wpływy europejskich abstrakcjonistów i sztuki etiopskich Koptów. Traktowano go jak guru.

I to dosłownie, bo gdy wyjechał do USA, podążyła za nim duża grupa jego etiopskich studentów, by studiować pod jego skrzydłami na Howard University. Uczył tam przez 29 lat, kształcąc całe pokolenia artystów. 

Jego sława przekroczyła znacznie granice świata sztuki. Przez ostatnie 20 lat życia był uważany za "Patriarchę" etiopskiej społeczności w Waszyngtonie. Jego dzieła znajdują się w kolekcjach największych muzeów świata.

Dzisiaj, 4 maja, mija rocznica śmierci (2003) Alexandra “Skunder'a” Boghossiana (ur. 22 lipca 1937)


(ur. 22 lipca 1937)

Art-Kalendarz Mocnej Kultury to codzienna dawka sztuki dla każdego. Nie piszemy rozbudowanych biogramów, bo takie znajdziecie na dziesiątkach stron. Dajemy Wam tylko esencję osobowości twórcy. Jeżeli Was zaciekawimy, pewnie poszukacie więcej  :)


Skunder - Window l. 70 XX wieku

Aleksander Skunder Boghossian - Africa


Aleksander Skunder Boghossian 

Aleksander Skunder Boghossian 

Skunder Boghossian, Rhonda's Bird, 1974

Skunder Boghossian - portratit

Aleksander Skunder Boghossian - 'Homage to Abebe Bikila 1980's

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz