czwartek, 18 sierpnia 2016

Anna Ancher - malarka, która urodziła się przez Andersena (Art-Kalendarz Mocnej Kultury: 18 sierpnia)

Anna Ancher "Høstarbejdere" (Harvest Workers), 1905
Anna Ancher była Dunką, malarką, żoną malarza i matką malarki. To się nazywa konsekwencja! Urodziła się w połowie XIX wieku w nadmorskiej wiosce Skagen w rodzinie Brondum'ów. Jej ojciec prowadził piekarnię połączoną z zajazdem. Nosiła (i nosi) ona nazwę Hotel Brondum i dzisiaj jest wypasionym hotelem ze spa, ale zostańmy przy piekarni.

Wbrew mężczyznom

Anna została malarką wbrew panującym ówcześnie zasadom. Kobiety nie były wtedy mile
widziane w artystycznym zawodzie. Miały generalnie gotować i rodzić.

Mimo tego Anna wyjechała z wioski i podjęła studia w szkole rysunku w Kopenhadze. Szło jej dobrze, ale znowu "wyłożyła się na płci". Jako kobieta, nie została przyjęta do Duńskiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Pokazała im jednak figę, bo przyjęto ją o wiele "wyżej" - studiowała malarstwo pod okiem mistrza Puvisa de Chavannes'a w Paryżu!

Warto było czekać

Zmiany w sztuce europejskiej spowodowały, że Anna doczekała się w końcu uznania. Gdy przez świat przeszła rewolucja impresjonizmu, zrozumiano, że kobiety mogą, a wręcz powinny tworzyć. W końcu "pękła" też skostniała Duńska Akademia i w 1904 przyjęła malarkę w swoje szeregi.

Anna malowała przede wszystkim życie codzienne, które ją otaczało. Robiła to w piękny, stonowany sposób. W jej malarstwie uderza intymny klimat portretów i scen rodzajowych. Gra głębokich cieni i żywych kolorów tworzy atmosferę jej obrazów.

Duński krytyk sztuki Karl Madsen napisał, że Anna Ancher była "pierwszym malarzem, który umiał złapać promień słońca". Piękne podsumowanie jej pięknej sztuki.

Powrót do Skagen

Resztę życia Anna spędziła w Danii. Wraz ze swym mężem, Michaelem Ancher'em, wrócili do rodzinnego Skagen (Michael też się tam urodził), gdzie mieszkali do śmierci. Ich córka, Helga [1881–1964], także została malarką.

Hans Christian Andersen - karczemny awanturnik

Z narodzinami naszej malarki wiąże się piękna i dziwna historia. Gdy mama Anny była tuż przed rozwiązaniem, do ich gospody zawitał Hans Christian Andersen. Pisarz ówcześnie odpoczywał w Skagen nad morzem. 

Zamówił rybę, ale niestety nie mógł się jej doczekać (wiadomo - gospodyni zaraz miała rodzić). Zrobił więc karczemną awanturę. W końcu dostał rybę i uwiecznił ją jako najlepiej przyrządzoną i najsmaczniejszą w jego życiu. Niestety wrzaski Andersena tak zestresowały ciężarną, że po jego wyjściu, wody odeszły i urodziła naszą malarkę.

18 sierpnia obchodzimy urodziny (1859) Anny Kirstine Brondum Ancher (zm. 15 kwietnia 1935)

Anna Ancher Pigen i køkkenet 1883 -1886

Anna Ancher - A blue dress for the fancy-dress ball

Anna Ancher - Funeral 1888-91

Anna Ancher - Mrs Ane Brøndum in the blue room - 1913

ANNA ANCHER Lille pige med blomst

Anna_Ancher Little_Brother_()

Anna_Ancher "Self portrait" 1877–78

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz