środa, 5 kwietnia 2017

5 kwietnia czyli, Mistrz erotycznych podtekstów - Jean-Honoré Fragonard

"Huśtawka" Jean Honore Fragonard
Niepoprawny kochanek, autor wielu afer miłosnych i posiadacz wielu talentów. Prawda to, czy nie - pozostanie tajemnicą. Bo może być przecież tak, że kronikarze przerzucili na życiorys Jeana-Honore tematykę jego obrazów. A dlaczego?

Fragonard malował bowiem głównie tzw. sceny dworskie, pełne miłostek i flirtów, erotycznych podtekstów i frywolności. Zycie gorzko go doświadczyło i gdy umierał, flirty mu nie były w głowie. Ale od początku

Być notariuszem

Zaczynał nietypowo. Po przyjeździe jego rodziny do Paryża, 13-letni Fragonard został oddany na naukę do... kancelarii notarialnej.

Bardzo mu to nie leżało i malował gdzie i jak popadnie. Dlatego jego talent przekonał rodziców do zmian. Umieścili go w pracowni w której uczył się u prawdziwych gwiazd, mocarzy rokoka Jeana Chardina i François Bouchera.

Złote lata i Madame Pompadour

"Delikatny hedonizm" tak pisano o jego dziełach. Trudno zaprzeczyć, malował głównie zadowolonych z siebie i swego życia dworzan oraz arystokratów.

Ale pozory mylą. Nie był lekkoduchem. Do swoich obrazów przygotowywał się poważnie studiując dzieła mistrzów antycznych, renesansowych oraz 17-wiecznych Holendrów i Flamandów. Studiował też w Akademii Francuskiej w Rzymie.

W Paryżu dopracował się nawet swojej własnej pracowni w Luwrze. Był faworytem dworu króla Ludwika XV. mająca ogromne wpływy kochanka króla, Madame du Barry, zamawiał u Fragonarda malowidła do swojego pałacu. Nie zapominała o nim też druga potężna kobieta Francji - Madame Pompadour...

Jak wszystko stracić w kilka miesięcy

W 1789 wybuchła Rewolucja Francuską, która zrujnowała naszego malarza. Co tu się dziwić - Rewolucja zmiotła z powierzchni ziemi arystokrację i klasy wyższe, czyli niemalże wszystkich potencjalnych klientów Fragonarda. Pogrążony w nędzy i zapomniany zmarł w Paryżu w 1806 roku

O jego "fetes galantes" - uroczych scenkach dworskich, zapomniano. Dopiero 70 lat później ponownie "odkryli" go... impresjoniści. Tak to się życie toczy.

28 milionów za Fragonarda

Warto zapamiętać: najsłynniejszym chyba obrazem Fragonarda jest "Huśtawka" namalowana gdzieś między 1750/55, dzisiaj w Muzeum Thyssen-Bornemisza w Madrycie.

Warto mieć w domu obrazy Fragonarda. W 2013 roku, w domu aukcyjnym Bonhams New Bond Street w Londynie, jego autorstwa portret François-Henri Duc d'Harcourt'a sprzedany został za 28.058.081 dolarów!!

5 kwietnia obchodzimy urodziny (1732) Jean-Honoré Fragonarda (zm. 22 sierpnia 1806) 

*************************************
PS: dzień odejścia Fragonarda był dniem specyficznym dla historii sztuki.

* W 1911 tego dnia z Luwru ukradziono w biały dzień "Mona Lisę" Leonarda Da Vinci, a dokonał tego prosty robotnik Vincenzo Peruggia.

* Zaś w 2004 z Muzeum Edvarda Muncha w Oslo skradziono kultowy "Krzyk" i "Madonnę". Wszystkie odzyskano, ale ile było nerwów.
**************************************

Jean-Honoré Fragonard - Bawiąca się z pieskiem

Jean-Honoré Fragonard - Blind man's bluff game

Jean-Honoré Fragonard selfportrait 1760

Jean-Honoré Fragonard The Happy Accidents of the Swing (Huśtawka)

Jean-Honoré Fragonard The_Reader

Jean-Honoré_Fragonard_Zasuwka (the Lock) 1776

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz