poniedziałek, 23 stycznia 2017

23 stycznia: Edouard Manet, czyli skandaliczne śniadanie

Edouard Manet, "Śniadanie na trawie", 1863
Claude Manet to twórca słynnego "Śniadania na trawie" znanego z miliona widokówek, plakatów, tapet, kubków i gadżetów. Namalował też wiele innych, znanych dzieł. Chociażby "Olimpię", która wywołała spory skandal obyczajowy. Większość z nas myli Maneta z Monetem. Claude Monetem, tym od serii impresjonistycznych "nenufarów". jeżeli chcecie przestać ich mylić, poświęćcie chwilę temu wpisowi bloga Mocnej Kultury i poznajcie Edouarda.

Lubił się drażnić

Uwielbiał drażnić purytańskich mieszczan. Mówiono, że szedł do skandalu do skandalu... Uznawany był przez wielu za współtwórcę i pioniera impresjonizmu, chociaż sam się za impresjonistę nie uważał. Zdaniem krytyków sztuki to on, wraz z Gustave Courbet'em, przeprowadził malarstwo od realizmu do świata impresji.

Jego obrazy były jak wiertła udarowe wbijające się w skałę sztuki akademickiej i jej sztywnych zasad. Pozornie "niegroźne", stawały w poprzek wszystkim szlakom, utartym przez zdrewniałych burżuazyjnych "akademików". Manet pokazał, że nie liczą się jedynie oficjalne teorie sztuki nauczane w Akademiach, ale sednem malarstwa są osobiste strategie twórcze kreowane przez samych artystów. Ten sposób myślenia położył fundamenty pod naszą współczesną wrażliwość.

To tylko "inny Tycjan"

Już mając 12 lat uczył się rysunku, ale szybko wylądował na statku jako kadet marynarki, gdyż postanowił zostać wilkiem morskim. Nie udało się i jako 18-latek zaczął w końcu naukę malarstwa, dla dobra swojego i sztuki światowej.

Gdy w 1863 zgłosił na najważniejszą wystawę malarstwa we Francji, Salon Paryski, "Śniadanie na trawie" i "Olimpię" wybuch oburzenia publicznego był tak wielki, że oba dzieła natychmiast odrzucono. Wystawiono je w "mateczniku impresjonistów" - Salonie Odrzuconych. W efekcie w krótkim czasie trafiły do wszystkich Encyklopedii najlepszych dzieł malarstwa. Ot, psikus losu dla odrzucających...

Mówiąc o tych "skandalicznych" dziełach, Manet tłumaczył, ze złośliwym błyskiem w oku, że to przecież tylko impresje na temat dzieł Tycjana... Tyle, że zarówno "Olimpią", jak i nagą kobietą ze "Śniadania...", była... prostytutka Victorine Meurent, znana malarzowi dobrze i osobiście. 

Żeby nie być niesprawiedliwym, muszę oddać, że Manet nie stał jednak samym skandalem. Wśród jego obrazów chyba każdy z nas kiedyś widział (nawet nie wiedząc czyje to dzieło) "Bar w Folies-Bergère" , "Pijącego absynt" czy "Rozstrzelanie cesarza Maksymiliana".

Skandalizowanie skończyło się raczej średnio. Manet zmarł z powodu ciężkich powikłań spowodowanych przez syfilis... Ot, los bohemy.

23 stycznia obchodzimy rocznicę urodzin Edouarda Maneta (ur. 1832; zm. 30 kwietnia 1883)

Edouard Manet 1882 A Bar at the Folies-Bergere

Edouard Manet la Musique at Tuilleries

Edouard Manet Olympia 1863

Edouard Manet. Berthe Morisot. 1872

Edouard_Manet - Baudelaire's Mistress, Reclining 1864

Edouard_Manet_Pijący absynt (fr. Le Buveur d'absinthe)

Dodaj napis

Edouard Manet "Rozstrzelanie cesarza Maksymiliana"

Edouard_Manet_The Dead Christ and the Angels 1864

Edouard Manet The Grand Canal, Venice 1865

Édouard Manet (1874) Agenteuil

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz