poniedziałek, 20 lutego 2017

20 lutego: wskazał drogę "Charlie Hebdo" i poszedł siedzieć. Honoré Daumier.

Honore Daumier "Bankier"
Dziś urodziny ojca współczesnej karykatury i rysunku satyrycznego Honore Daumier'a. Przez cały XIX wiek utrudniał życie politykom i VIP-om francuskim. Wyśmiewając bezlitośnie ich przywary utorował drogę dzisiejszym pismom takim jak "Charlie Hebdo" czy tabloidom. No to go w końcu wsadzili za kratki.

Kąsający Michał Anioł

Mawiano o nim "Michelangelo karykatury", a nie zapowiadał się na artystę. Był synem szklarza z Marsylii, ale ojciec jego - mistrz szkła! - miał ambicje... poetyckie. Dlatego też aby zostać poetą, przeniósł się z rodziną do Paryża (!). Dzięki temu Honore mógł wejść w świat artystów. Tata niestety nie.

Honore szybko trafił do kąśliwego przodka "Charlie Hebdo" - pisma "La Caricature". Po tym jak pracował jako asystent komornika, miał szczególną niechęć do prawników, co zaowocowało seriami karykatur. Chłostał ich bez litości, pokazując cynizm i chciwość koryfeuszy owej profesji. Tak się rozhulał, że w pewnym momencie zdecydowanie przegiął, jak na cierpliwość ówczesnej władzy. W 1832 roku na 6 miesięcy trafił do więzienia za karykaturę ośmieszającą króla Ludwika Filipa I .

To nie koniec konfliktów z prawem. Najbardziej poszukiwaną przez policję jego pracą była litografia Rue Transnonain, 15 April 1834 opisująca masakrę  na Rue Transnoin w Lyonie. Wtedy to wojsko tłumiąc powstanie tkaczy, dokonało mordu ludzi w ich własnych mieszkaniach. Grafika stanowi krytykę ówczesnego systemu politycznego we Francji. 

Zapomniany malarz

Był też malarzem i rzeźbiarzem, ale niestety ta część jego życiorysu twórczego została doceniona dopiero w wiele lat po śmierci Daumiere'a. Wizerunek jego, jako artysty zdominowały rysunki i karykatury, których stworzył ponad... 5000!

Jak podaje dokładnie Wikipedia, Daumier wykonał: ponad 500 obrazów, 4000 litografii, 1000 drzeworytów, 1000 rysunków i 100 rzeźb! To taki złośliwy śmiech historii, że wyjątkowe rzeźby jakie robił oraz obrazy, w których był prekursorem realizmu, zostały zupełnie zapomniane przez współczesnych i potomnych. Normalnie  - robota taśmowa!

Daumier był podziwiany przez bardzo wielu malarzy i rzeźbiarzy m.in.: Maneta, Picassa, Pissarra, van Gogha, Toulouse-Lautreca, Auguste Rodina, Alberto Giacomettiego i wielu innych.

20 lutego 1808 urodził się Honoré-Victorin Daumier (zmarł 10 lutego 1879)

Honoré Daumier ok. 1850


Honore Daumier: Bankier, l.30 XX w.
Honore Daumier: Don Kichote, l.60, XIX w.

Honore Daumier: Ludwik Filip jako Gargantua, 1832 (za to trafił do więzienia)

Rue Transnonain

Honore Daumier: Ludwik Filip I "Przeszłość, dziś, przyszłość"
 
Honore Daumier: Fryzjer, lata 30. XIX w.
Honore Daumier: Le Rapin, l.30. XIX w.

Honore Daumier: Polityk prawodawca, 1830
Honore Daumier: Cudowności podróży pociagiem

Honore Daumier - fotos Nadar

Honore Daumier: Praczka, 1863

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz