czwartek, 9 lutego 2017

9 lutego: jak chemik został rzeźbiarzem - German Cueto

German Cueto, Maska, ok. 1960

Współpracował i przyjaźnił się z wielkimi jak Jean Arp i Wassily Kandinsky. Współtworzył awangardę sztuki meksykańskiej i paryskiej bohemy. Mimo tego został prawie całkiem zapomniany za życia. Dzisiaj jedziemy do Meksyku poznać Germana Cueto.


Miał być chemikiem

Urodził się jako Germán Gutiérrez Cueto y Vidal. Miał zostać chemikiem. Nawet studiował
chemię, ale wybuchła rewolucja meksykańska... German na fali wielkiej aktywności artystycznej jaka pojawiła się w kraju w następstwie rewolucji został twórcą.

Nie przeszkodziło to armii upomnieć się o niego, a jako że nie bardzo chciał służyć w meksykańskim wojsku rewolucyjnym, zwiał do Europy i zamieszkał w Paryżu. Tam wszedł w środowisko artystyczne i nasiąkł "europejską manierą", którą wyróżniała go po powrocie do Meksyku, już do końca życia.

Zawsze nieco na uboczu, w swoim świecie abstrakcji, dopiero po śmierci został "odkryty". Uznano go za pierwszego, meksykańskiego twórcę abstrakcyjnego. Dzisiaj znany jest fanom sztuki przede wszystkim z rzeźb-masek robionych z drewna, drutu, plastiku, blachy, ceramicznych, elektrycznych przewodów i innych materiałów tradycyjnych i nietradycyjnych. Ale Cueto tworzył też obrazy olejne, akwarele, szkła, ceramiki, emalie, kolaże, malowidła ścienne, rysunki tuszem, a nawet pisał prozę. Wow, artysta wielofunkcyjny!

Kumpel Mondriana

Pisałem, że znał wielkich. W 1923 roku był współzałożycielem ważnego ruchu artystycznego w Meksyku, "Stridentismu" ("Estridentismo") wraz ważnymi twórcami Manuelem Maples Arce, Salvadore Gallardo, Edwardem Westonem czy zjawiskową fotograficzką Tiną Modotti. Celem ruchu było całkowite rozbicie dotychczasowej sztuki, zerwanie z tradycyjnymi wartościami i religią. Sztuka miała wynikać z doświadczenia życia codziennego. No po prostu rewolucja.

W Paryżu German należał do organizacji "Cercle et Carré", gdzie współdziałał z takimi sławami jak Piet Mondrian, Jean Arp, Wassily Kandinsky i Georges Vantongerloo.

Ale blichtr nie był mu bliski. Gdy wrócił do swego kraju, świadomie stanął na uboczu środowisk artystycznych. Resztę historii już znacie.

9 lutego obchodzimy rocznicę urodzin (1883) Germána Cueto (zm. 14 lutego 1975)

PS: miał kilkoro dzieci, a wśród nich fajną, kreatywną córkę. María Blanchard Gutierrez-Cueto była znakomitą malarką

Germán Cueto Hombre Corriendo, Mexico City

Germán Cueto Máscara I 1924

Germán Cueto Self Portrait, c. 1950

GERMÁN CUETO. HIERROS Y SOMBRAS

Germán Cueto

Germán Gutiérrez Cueto. Dialog, 1955

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz