poniedziałek, 6 lutego 2017

#MojeMałeOdkrycia: Lam Siong Onn, mistrz z Malezji

Lam Siong Onn - #4 Cityscape Downtown Hong Kong  2013
"Prostota jest sednem sztuki i piękna" to motto artystyczne Lam Siong Onn'a. Odkryłem Go zupełnie przypadkowo i olśnił mnie swoimi obrazami. Urodził się w 1937, w Sarawak w Malezji. Samouk, który zmienił południowo-azjatycką scenę malarską swoimi unikatowymi pejzażami. I tymi miejskimi i tymi pokazującymi przyrodę.

Skrzypce my love

W dzieciństwie marzył aby zostać... skrzypkiem. Uczył się i grał w Sarawak British Police Orchestra (!), ale szybko realia ściągnęły go na ziemię. Jako najstarszy z ósemki dzieci, musiał porzucić marzenia i pójść do pracy, by pomóc rodzinie.

Kiedy miał nieco ponad 20 lat, spotkał człowieka, który zmienił jego życie. Austriacki skrzypek nazwiskiem Kreisler powiedział Lam'owi by spróbował malowania akwareli. Od tego czasu malował w każdej wolnej chwili. Gdy skończył trzydziestkę rzucił pracę i został "pełnowymiarowym" artystą. Ukończył studia w USA. Wśród swoich inspiracji wymieniał Paula Klee, Marka Rothko i Franka Webba. 

Wibrujące obrazy

Jego delikatne kompozycje, pełne ekspresji sięgają do kolażu kubizmu z impresjonizmem. Płaskie pociągnięcia pędzla tworzą wibrujące powierzchnie.

W jego pracach znajdujemy zarówno spokój rybackich wiosek i palące promienie słońca nad brzegiem, jak i dziki ruch wielkich metropolii. Lam maluje od lat zawsze rankiem, słuchając swoich ukochanych utworów skrzypcowych. Doczekał się gromadki wnuków i prawnuków.

Lam Siong Onn należy do wielu stowarzyszeń artystycznych, a wśród nich do Asian Watercolour Confederation, Malaysian Watercolours Society oraz jest członkiem-fundatorem Sarawak Artist Society. Jego obrazy znajdują się w dziesiątkach kolekcji prywatnych i muzealnych. Otrzymał wiele nagród na całym świecie 

W 2013 został nagrodzony “Life Time Contribution Prize” przez Malajską Narodową Galerię Sztuk Wizualnych za swój ogromny wkład w rozwój malarstwa akwarelowego.

A mi się po prostu podoba to co On maluje. A Wam?
Lam Siong Onn - Fishing Boats, 2013

Lam Siong Onn - Cityscape - Vertical City  2014

Lam Siong Onn - Fantasia In Aureolin, 2008

Lam Siong Onn - Morning Mist  2011

Lam Siong Onn - Washing and Bathing III  1994 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz