sobota, 4 lutego 2017

Najczęściej fotografowany Amerykanin był czarny.

Frederick Douglass
Czasami odkrywamy w sieci informacje z pozoru przyprószone pyłem historii. Ale gdy zdmuchnąć ten pył, odkrywamy, że są boleśnie aktualne. Taka jest historia najczęściej fotografowanego Amerykanina II połowy XIX wieku.

Wyprzedził Lincolna

Był nim Frederick Douglass, były niewolnik, Nowojorczyk, działacz wolnościowy. Zrobiono mu 160 zdjęć. Wyprzedził prezydenta Abrahama Lincolna (drugie miejsce) który miał tylko 126 fotek. Pięknie opisuje to portal artsy.net.

Dlaczego fotografował się tak często? Nie chodziło o samouwielbienie, ale o... walkę o prawa niewolników i czarnoskórych Amerykanów (!). Douglass postrzegał bowiem fotografię jako "najbardziej demokratyczną" ze sztuk. Mawiał, że o ile kiedyś portret - obraz - mogli mieć tylko ludzie bogaci, to teraz może go mieć na fotografii nawet niewolnica z Południa USA.

Nigdy się nie uśmiechał

Głęboko wierzył w obiektywizm fotografii. Dla niego była gwarancją, że nie zostanie karykaturalnie wykrzywiony czy groteskowo narysowany. A przez to zostałaby przecież ośmieszona sprawa o jaką walczył - wyzwolenie niewolników.
"Dzięki fotografii pokazuję że jestem człowiekiem, a nie obiektem który można sprzedać lub kupić” - mówił. 
Dlatego też nigdy się nie uśmiechał na fotografiach. "Nie chcę pozostać w pamięci ludzi jako 'uśmiechnięty niewolnik". I nie został. Sztuka fotografii pomogła mu osiągnąć ważny cel.

To smutne, że cele życiowe Fredericka Douglassa, jego walka o wolność i równość, po ponad 120 latach znowu stały się aktualne. Na każdym kroku potwierdza to obecny "prezydent" USA Donald Trump i rosnący legion jemu podobnych polityków europejskich. Ciekawe kto zrobi sobie, w proteście przeciwko fali nacjonalizmu, najwięcej zdjęć?

Pełen artykuł TUTAJ a poniżej kilka ze 160 fotografii Fredericka Douglassa

Frederick Douglass, circa 1865–1880. Library of Congress. Wikimedia

Frederick Douglass, circa 1865–1880. National Portrait Gallery, Smithsonian. Wikimedia

Frederick Douglass, circa 1879. Image via Wikimedia

Frederick Douglass. Image via Wikimedia

Frederick Douglass. St. John Fisher College, Lavery Library Collection. Image via Wikimedia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz