wtorek, 28 lutego 2017

Wielka folkowa premiera w Bydgoszczy! Nowe Brzmienie Bieszczad na festiwalu Ethniesy 2017

Tołhaje
Mocna Kultura lubi kiedy fajne rzeczy dzieją się w rodzinnym regionie Mocnej Kultury. A lada moment dzieje się coś fajnego i nazywa się to Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej ETHNIESY. To już piąta edycja, której hiciorem - moim zdaniem – będzie koncert Nowe Brzemienie Bieszczad, pierwszy w historii wspólny projekt czołówki zespołów związanych z kulturą Bieszczad. Rezerwujcie bilety, bo warto, o czym piszę w dalszej części tekstu.

„Połączyła ich miłość do muzyki i Bieszczad” tak zaczyna się historia Nowego Brzemienia Bieszczad. Projekt jest kwintesencją bieszczadzkiej sceny muzycznej. Składają się na nią utwory doświadczonych i znanych na scenie folkowej zespołów: Angela Gaber + Trio, Matragona, Tołhaje i Widymo. Wszystkie zobaczymy w Bydgoszczy na Ethniesach w Miejskim Centrum Kultury.

Pomysłodawcą projektu NBB jest Janusz Demkowicz, założyciel zespołu Tołhaje, który razem Piotrem Rychlcem i Marysią Jurczyszyn (także z Tołhajów) zaprosili do współpracy zaprzyjaźnione zespoły. W skład projektu NBB weszli więc muzycy, którzy od lat reprezentują Bieszczady w Polsce i za granicą, grając muzykę źródeł z tego regionu.

Płytę „Nowe Brzmienie Bieszczad” wydali dzięki wspólnej akcji crowdfundingowej na polakpotrafi.pl. Czyli, jakby, jest to nasza wspólna płyta i chociażby z tego powodu warto jej posłuchać

Nowe Brzmienie Bieszczad. Demo.Angela Gaber + Trio, Matragona, Tołhaje i Widymo - na swoim koncie mają wiele nagród. Inspiracje czerpią z najdawniejszych tradycji muzycznych regionu. Ale co najważniejsze - każdy z tych zespołów pomimo wspólnego mianownika (Bieszczady) jest zupełnie inny. 

Różnią się pod względem instrumentarium i interpretacją muzycznych źródeł. Od śpiewów wielogłosowych a capella, przez tajemnicze dźwięki z pogranicza etno, wydobywane z archaicznych instrumentów typowych dla muzyki karpackiej, po współczesne instrumenty dodające do tej mozaiki szczyptę jazzu i rocka. 4 zespoły niczym 4 żywioły Bieszczad splatają się tu w różnorodną muzyczną podróż.Wydawcą płyty jest GM Records! Okładkę i całą szatę graficzną zaprojektował Bartosz Rejmak - grafik i plakacista. Co ciekawe, całość wykonana jest w formie ekokartonu.

- Raz jeszcze dziękujemy i kłaniamy się nisko wszystkim tym, którzy byli zaangażowani w tworzenie, produkcję, promocję tej wyjątkowej składanki, która zawiera energię cztery zaprzyjaźnionych zespołów mieszkających, tworzących i inspirujących się Bieszczadami i nie tylko… - mówią członkowie projektu na swoim Facebooku. A ile będzie was kosztowała wyprawa na ten koncert i cały festiwal? Patrzcie poniżej.

Tołhaje - WatahaCeeeeeny i daty!

Koncert „Nowe Brzmienie Bieszczad” na bydgoskim festiwalu Ethniesy odbędzie się 22.03 (środa) o godz. 19.00 w sali koncertowej MCK, ul. Marcinkowskiego 12 (Śródmieście), wstęp: 30 zł

Bilety na Ethniesy dostępne w kasie MCK

  • każdy pojedynczy dzień festiwalu 22-23-24-25.03 - 30 zł
  • Karnet na 4 dni koncertów – 100 zł
  • 26.03 spektakl „Kroniki Sejneńskie” (MCK) – wstęp wolny
  • Warsztaty z Olą Bilińską, Tołhaje (MCK)– wstęp wolny
  • Warsztaty z Genowefą Lenarcik, Żywizna (MCK) - 60 zł (karnet nie obejmuje tej kwoty)
Mocna Kultura POLECA!

Matragona - Gita

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz