wtorek, 21 marca 2017

Festiwal Przeczytani, czyli najlepsza literatura zagości w Bydgoszczy

Filip Łobodziński, na "Przeczytanych" zagra utwory Boba Dylana z grupą dylan.pl
Polecam z bardzo czystym sumieniem, bo to kawał dobrej roboty. Już za kilka dni startuje w Bydgoszczy fajny festiwal: Grzegorz Wasowski, Filip Łobodziński, Marek Bieńczyk i raper Bisz. Laureaci nagród Nike, Kościeleckich i miasta Gdyni. Wszyscy oni zjadą na Festiwal Literatury PRZECZYTANI zaczynający się 27 marca w Bydgoszczy. Festiwal nieszablonowy, bo programowany przez… licealistów.

Tegoroczny festiwal poświęcony jest tłumaczom i tłumaczeniom, a hasłem wiodącym jest zwrot „Tłumacz się!”

„Jak udaje wam się ściągnąć tak znakomite nazwiska?” to stałe, od kilku lat, pytanie na konferencjach prasowych poprzedzających kolejne edycje Przeczytanych. Licealistom z VI LO w Bydgoszczy, zgromadzonym w Stowarzyszeniu Intelektualistów Niepokornych „Trickster” co roku udaje się bowiem ściągnąć na festiwal śmietankę literacką. Wydatnej pomocy merytoryczno – organizacyjnej udziela im Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, które współorganizuje festiwal

Bez różowych jednorożców 

„Festiwal, z moją pomocą, w całości programują młodzi ludzi. Co ważne, robią to z bardzo ambitnej perspektywy, więc nie będzie tu rozmów o różowych jednorożcach” – mówi dr Michał Tabaczyński, kurator pracowni literatury w MCK. Hasło festiwalowe – „Tłumacz się!” jest świadomie prowokacyjne i wzywające do działania

„Rozumiemy je trochę szerzej bo będą to spotkania z tłumaczami posiadającymi szeroką perspektywę. Nie chodzi tu więc jedynie o tłumaczenie książek, ale nawet o „tłumaczenie” nam świata” – mówi Tabaczyński. Wśród gości znajdą się przedstawiciele różnych dziedzin literatury, dla których wspólnym mianownikiem jest zaangażowanie w przekłady literackie.

T-Raper i dylan.pl 

Najpopularniejsze postaci to bez wątpienia Grzegorz Wasowski, dziennikarz muzyczny i satyryk, znany z T-Raperów znad Wisły i telewizyjnego „Dalszy ciąg programu”, autor najnowszego przekładu „Alicji w krainie czarów” pt. „Perypetie Alicji na Czarytorium” oraz Filip Łobodziński, dziennikarz, tłumacz i muzyk. Dawniej w Zespole Reprezentacyjnym, obecnie w dylan.pl grającym utwory Boba Dylana, przetłumaczone i zaaranżowane przez Łobodzińskiego.


Prozaików reprezentuje m.in. Marek Bieńczyk, laureat Nagrody Nike, tłumacz z francuskiego, autorów przekładów Milana Kundery czy Emila Ciorana. Będą też reportażyści. Justyna Kopińska, autorka książek o głośnych, kontrowersyjnych wydarzeniach „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie” oraz „Pani Stefa” oraz Paweł Smoleński, autor takich książek jak „Irak. Piekło w raju” czy „Izrael już nie frunie”.

Raper i poeci

Wśród poetów znajdą się Jakub Kornhauser, laureat nagrody Wisławy Szymborskiej, Edward Pasewicz laureat nagrody im. Jacka Bierezina. Silna jest reprezentacja tłumaczy i teoretyków literatury. Adam Lipszyc, tłumacz, eseista, naukowiec, laureat nagród Miasta Gdynia i „Literatury na świecie”, Piotr Paziński, „joycelog” i tłumacz jedynego, izraelskiego noblisty Szmuela Josefa Agnona czy Wojciech Charchalis, tłumacz z języków iberyjskich, autor najnowszego przekładu „Don Kichota” Cervantesa.

No i „last but not least” – Bisz. Znany polski raper Jarek Jaruszewski wystąpi na Przeczytanych w swoim drugim wcieleniu, jako poeta i autor tekstów do swoich utworów. Bisz wraz z grupą B.O.K. znany jest w całym kraju za sprawą przebojowych albumów „Wilk chodnikowy” i „Wilczy humor”.

Warsztaty i reszta za darmo

Program spotkań autorskich uzupełnia też blok warsztatów translatorskich, lekcji czytania i kreatywnego pisania. Na wszystkie wydarzenia festiwalu – wstęp wolny!


***

Festiwal Literatury PRZECZYTANI odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 27 marca – 1 kwietnia 2017. 
Festiwalowe wydarzenia będą odbywały się w Miejskim Centrum Kultury, VI Liceum Ogólnokształcącym oraz w Galerii Wspólnej MCK. Organizatorami festiwalu są MCK, VI LO, Stowarzyszenie Trickster, a partnerem Fundacja Tygodnika Powszechnego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz