czwartek, 27 kwietnia 2017

27 kwietnia: siedemnastowieczny celebryta - Gerrit van Honthorst

Gerard van Honthorst - The procuress, 1625
Holenderski mistrz światła i mroku, nie darmo nazywany "Gherardo della Notte" ("Gerard Mistrz Nocy" w bardzo wolnym tłumaczeniu). Celebryta, brylujący na dworach królewskich, a jednocześnie sprawny biznesmen. Voila, oto Gerrit van Honthorst!

Włosko brzmiący pseudonim nie jest przypadkiem. Ten XVII-wieczny mistrz, już jako 18-latek zamieszkał w Italii. Tworzył w Wenecji, malował dla kardynałów w Rzymie. Pracował również dla Kosmy II Medyceusza, wielkiego księcia Toskanii.

Gdy powrócił do Holandii stał się "ambasadorem" geniuszu i stylu Caravaggia. Jego obrazy to nieustający hołd dla stylu włoskiego giganta. Realizm i walka światła z mrokiem, szybko stały się znakiem rozpoznawczym Holendra.

Nic dziwnego, że był liderem grupy Utrechckich Caravaggionistów. Malował sceny biblijne i historyczne oraz portrety i scenki rodzajowe. U szczytu sławy był wręcz "rozrywany" przez klientów. Spokojnie! Przeżył. Po prostu był na tamte czasy potężnym celebrytą.

Długim epizodem w jego życiu było tworzenie dla przebywającej na emigracji w Holandii, królowej Czech i elektorki palatynatu (Pfalz) Elżbiety Stuart. Dzięki temu w latach 30. XVII wieku trafił też jako nadworny malarz króla Karola I, do Anglii.

Malował dla królów Danii, potem dla władcy Holandii i elektora Brandenburgii. Aby obsłużyć wszystkie zamówienia założył w Hadze pracownię, będącą de facto fabryką obrazów. W najlepszych momentach zatrudniał tam ćwierć setki uczniów i każdemu płacił 100 guldenów za rok. Pewnie to góra forsy, ale NBP nie podaje przelicznika guldena z 17. wieku na złotówkę z 21. wieku.

Na koniec o jego pseudonimie. ten znany nam "Gherardo della Notte" nadano mu... po śmierci. Za życia Włosi znali go jako "Gherardo Flamingo" i Gherardo Hollandese". Jak to trzeba dokładnie sprawdzać co piszą w książkach!

Dzisiaj rocznica odejścia (1656)  Gerrita (Hermanszoon'a) van Honthorsta (ur. 4 listopada 1590 lub 1592)

Art-Kalendarz Mocnej Kultury to codzienna dawka sztuki dla każdego. Nie piszemy rozbudowanych biogramów, bo takie znajdziecie na dziesiątkach stron. Dajemy Wam tylko esencję osobowości twórcy. Jeżeli Was zaciekawimy, pewnie poszukacie więcej  :)

Gerard van Honthorst portrait in  Gulden Cabinet, Haga

Gerard van Hondhorst-The Steadfast Philosopher (Niezłomny Filozof )1623

Gerard van Honthorst  Convival Fellow 

Gerard van Honthorst  Margareta Maria de Roodere and Her Parents 1652

Gerard van Honthorst - The concert, 1623

Gerardvan Honthorst - Narodziny Jezusa

Gerard van Honthorst - Pokłon pasterzy 1625

Gerard van Honthorst - Syn Marnotrawny 1623

Gerrit van Honthorst - Fryderyk Wilhelm I brandenburski i żona Louise Henriette od Orange-Nassau 1647

Gerrit van Honthorst - The koppelaarster

Gerrit van Honthorst - King Charles I, 1628

Gerrit van Honthorst - Wesoły skrzypek 1623

Gerrit Van Honthorst - Wesoły Skrzypek z kieliszkiem do wina, 1623

Gerrit Van Honthorst - Św. Piotr zwolniony z więzienia.
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz