wtorek, 25 kwietnia 2017

Ostatnie dni super wystaw: japońska grafika w Warszawie i awangarda w Łodzi

Katsushika Hokusai, Pod wielką falą w pobliżu Kanagawy, ok. 1830–1833, drzeworyt barwny, nishiki-e
To rzeczywiście ostatnie dni by zobaczyć dwie fascynujące wystawy: “Podróż do Edo”. Japońskie drzeworyty ukiyo-e z kolekcji Jerzego Leskowicza w warszawskim Muzeum Narodowym i “Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody” w Muzeum Sztuki w Łodzi. Dłuuuuga Majówka będzie chyba świetną okazją by zdążyć je zobaczyć.

Mocno polecam na Mocnej Kulturze rzeczy, które są tego warte, dlatego dzisiaj głośno namawiam do wycieczki do Warszawy lub Łodzi (albo do obydwu) na kończące się, znakomite ekspozycje.


Warszawa: tylko do 7 maja

Jak piszą kuratorzy wystawy, tytuł ekspozycji w Muzeum Narodowym – „Podróż do Edo”– oddaje ich zamierzenia. Udostępniając szerokiej publiczności arcydzieła z prywatnego zbioru o randze międzynarodowej, zapraszają bowiem widzów w fascynującą podróż po Japonii schyłku osiemnastego i pierwszej połowy dziewiętnastego wieku, zwanych epoką Edo (1600–1868).

Wystawa warszawska jest wyjątkową w skali europejskiej prezentacja pierwszych wydań najsłynniejszych prac graficznych wybitnych japońskich artystów ukiyo-e – Kitagawy Utamaro, Tōshūsaia Sharaku i Utamaro Hiroshige.

Wybrane grafiki tworzą barwną panoramę życia w dawnej Japonii, ukazując krajobrazy dwóch głównych szlaków komunikacyjnych łączących Edo z Kioto (cykle „Pięćdziesiąt trzy stacje na gościńcu Tōkaidō”, „Sześćdziesiąt dziewięć stacji na gościńcu Kisokaidō”) oraz pejzaże Edo (cykl „Sto widoków Edo”) i podobizny jego mieszkańców – portrety aktorów teatru kabuki, wizerunki pięknych dziewcząt.

TUTAJ więcej o wystawie i możliwościach jej obejrzenia

Łódź: tylko do 21 maja

Galeria nazwisk autorów prac pokazywanych na wystawie w MSL jest imponująca: Jean (Hans) Arp, Aleksander Archipenko, Le Corbusier, Robert Delaunay, Max Ernst, Naum Gabo, Karol Hiller, Wasily Kandyński, Paul Klee, Katarzyna Kobro, Kazimierz Malewicz, Piet Mondrian, Edvard Munch, Lubow Popowa, Man Ray, László Moholy-Nagy, Aleksander Rodczenko, Kurt Schwitters, Władysław Strzemiński i inni.

“Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody” jest przeglądem tego, jak sztuka awangardowa rejestrowała zmiany w relacji człowieka do środowiska inspirowane rozwojem nauk przyrodniczych i technologii, ale też tekstami filozoficznymi i samą sztuką.

Rozpoczyna ona serię ekspozycji organizowanych przez Muzeum Sztuki w 2017 roku w ramach obchodów Stulecia awangardy w Polsce, których celem jest spojrzenie na jej spuściznę ze współczesnej perspektywy.

TUTAJ więcej o wystawie i możliwościach jej obejrzenia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz