środa, 17 maja 2017

17 maja: siedemnastowieczny "preimpresjonista" z Holandii - Esaias van de Velde

Esaias van de Velde- Wieloryb na plaży w Scheveningen (ok. 1615)

Był pionierem sztuki "opisywania" językiem malarstwa, pejzaży i miast Niderlandów. Cieszył się wielkim poważaniem w środowisku artystycznym. Wychował całą generacje malarzy holenderskich. A przecież był de facto jedynie uchodźcą z Flandrii...

Esaias (po naszemu Izajasz), znalazł się w Amsterdamie jako dziecko, gdzie jego protestancka
rodzina uciekła z opanowanej przez katolickich Hiszpanów Flandrii (ob. północną część Belgii).
Nauki malarskie pobierał właśnie Amsterdamie, ówcześnie wielkim centrum rodzącego się "złotego wieku" malarstwa holenderskiego.

Potem, wraz ze swoją sztuką, przeprowadzał się wiele razy. W Haarlemie  wszedł w szeregi "związku zawodowego" malarzy czyli Gildii św. Łukasza. nauczał. Wychował całą generację malarzy, a wśród jego studentów znaleźli się Jan van Goyen i Jan Asselyn . Ostatnim przystankiem była Haga, gdzie spędził resztę życia. I to nie jako byle kto, ale nadworny malarz Książąt Orańskich Księcia Maurits'a i Frederika Hendrika.

Czym się wyróżniał? Na wiele lat przed impresjonistami, swoje pejzaże szkicował "na żywo", w plenerze. Był niezwykle spostrzegawczy, dlatego warto jego obrazy oglądać dokładnie, kawałek po kawałku, aby odnajdywać zaskakujące szczegóły.

Stworzył wiele obrazów i grafik, ale o dziesiątkach jego "ingerencji twórczych nigdy się nie dowiemy. Wielu innych mistrzów pędzla, zgodnie z unikalną tradycją holenderskiej sztuki, zapraszało go do domalowania elementów pejzażowych w tłach ich obrazów (nazywamy to sztafażem). Dlatego ukrytego Esaiasa możemy minąć prawie wszędzie.... Taki spryciarz.

17 maja obchodzimy rocznicę chrztu* (1587) Esaiasa van de Velde

* nie znamy daty jego urodzin, dlatego obchodzimy pierwszą, znaną i potwierdzoną datę z jego życiorysu, rocznicę ochrzczenia go jako noworodka

Art-Kalendarz Mocnej Kultury to codzienna dawka sztuki dla każdego. Nie piszemy rozbudowanych biogramów, bo takie znajdziecie na dziesiątkach stron. Dajemy Wam tylko esencję osobowości twórcy. Jeżeli Was zaciekawimy, pewnie poszukacie więcej  :)

Esaias van de Velde - A winter landscape. 1629

Esaias van de Velde - A winter landscape with skaters on a frozen river, 1618

Esaias van de Velde - The Cattle Ferry 1622

Esaias van de Velde - The highway robbery 1625
Esaias van de Velde - Banquet on a Terrace, 1614 - WikiArt.org_files
Esaias van de Velde- Landscape with ruins (1614)

Esaias van de Velde - Eisbelustigung auf dem Stadtgraben 1618
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz