piątek, 5 czerwca 2015

Art-Kalendarz 31 maja: ostatni wielki Wenecjanin - Jacopo Robusti Tintoretto

31 maja.

Wielki, wenecki malarz XVI-wieku. Jego malarstwo, zaliczane do późnorenesansowego manieryzmu, utorowało drogę barokowi. Nazywał się Jacopo Robusti. Współcześni nadali mu przydomek "Tintoretto" czyli "Farbiarczyk" (od fachu jego ojca, farbiarza)
Był dekoratorem najważniejszych wnętrz oficjalnych budowli Republiki Weneckiej i świątyń miasta na wodzie. Był wierny Wenecji, której nie opuścił do końca życia. Zasypywany zleceniami od możnych, dożów i kardynałów malował dziesiątki obrazów i fresków. Od Pałacu Dożów po San Giorgio Maggiore.
Uczył się u Tycjana. Ale niezbyt długo, bo tenże wyrzucił go z pracowni, a animozja między nimi trwała do śmierci. Mimo tego, na ścianie swego studia wypisał motto jakie miało kierować jego malowaniem: "Rysunek Michała Anioła i kolor Tycjana". Dochował się dwójki dzieci - malarzy Domenico Robusti i Marietty Robusti.
Łączył w swojej sztuce monumentalizm z rozmachem i delikatnością w dozowaniu koloru. Malował historie biblijne, żywoty świętych, przedstawienia mitologiczne, historyczne i alegoryczne oraz liczne portrety. Trudno się nie zachwycać jego dziełami. Wykształcił styl pełen dynamiki i dramatycznej ekspresji. W kompozycjach religijnych stosował niezwykłe efekty świetlne, układy diagonalne i skróty perspektywiczne. Stosował zaskakujące efekty perspektywiczne, śmiałe skróty oraz iluzje przestrzenne. Światło w jego dziełach potęgowało wrażenie spontanicznego ruchu.
Prace z ostatnich lat życia charakteryzowały się ultra-wysmakowanymi kompozycjami, szaleńczym ruchem i mocną grą światła i cieni. Niestety nie miał najlepszych notowań jako człowiek. Był podobnież pozbawiony skrupułów w pozyskiwaniu zleceń i gotowy do zastosowania każdej metody, która pozwoli pokonać konkurentów. Nikt nie jest doskonały...
Zmarł podczas epidemii dżumy w wieku 75 lat.Po jego śmierci malarstwo wenecki wypadło z "ekstraklasy" europejskiej.

Dzisiaj 421 rocznica śmierci (1594) Jacopo Robusti zwanego “Tintoretto”  (oraz “il Furioso”, ur. 1518). 

Art-Kalendarz Mocnej Kultury to codzienna dawka sztuki dla każdego. Nie piszemy rozbudowanych biogramów, bo takie znajdziecie na dziesiątkach stron. Dajemy Wam tylko esencję osobowości twórcy. Jeżeli Was zaciekawimy, pewnie poszukacie więcej  :)

Jacopo_Tintoretto_ Chrystus przed Piłatem 1656

Jacopo_Tintoretto_ Dobrowolne podporządkowanie się prowincji 1575

Jacopo_Tintoretto_ Leda z łabędziem 1650

Jacopo_Tintoretto_A philospher 1570

Jacopo_Tintoretto_Portrait of a Senator 1570

Jacopo_Tintoretto_Portrait of Jacopo Sansovino1675

Jacopo_Tintoretto_Powstanie Drogi Mlecznej 1675

Jacopo_Tintoretto_Selfportrait `588

Jacopo_Tintoretto_The last supper 1592-94

Jacopo_Tintoretto_The Miracle of St Mark Freeing the Slave 1548

Jacopo_Tintoretto_Wniebowstąpienie Chrystusa  1578-1581

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz