środa, 26 sierpnia 2015

Art-Kalendarz 26 sierpnia: Bohdan Pniewski - facet który zrobił nam Sejm

Bohdan Pniewski, projekt Świątyni Opatrzności w Warszawie. L. 30 XX wieku
Wielki modernista, który zbudował wiele, spośród najbardziej rozpoznawalnych budowli Warszawy. Choćby takie giganty jak Sądy na Lesznie czy Narodowy Bank Polski przy Pl. Powstańców Warszawy. To on zaprojektował wizjonerskie koncepcje... Świątyni Opatrzności w Warszawie. Szkoda, że ich nie zrealizowano, bo ten dzisiejszy potworek...


Pniewski urodził się i zmarł w Warszawie. Stolicy Polski oddał swoje serce. Budował tu przed II wojną, potem patrzył jak jego miasto zmieniało się w ruinę, aby od razu po wojnie ponownie ruszyć do odbudowy. Urodził się w rodzinie urzędnika bankowego. Próbował, ale mu nie szło. Dopiero w wieku 20 lat został przyjęty na Wydział Architektury Warszawskiej Politechniki. Rok później, w 1918, Polska odzyskała niepodległość, a dwa lat potem Pniewski był już na froncie wojny polsko-bolszewickiej. Skończył bohatersko, poważnie ranny, za co zresztą został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Napisaliśmy, że każdy mieszkaniec Stolicy codziennie mija jego dzieła. Nie wierzycie? Zbudował, kończony w 1939, budynek Sądów Grodzkich na Lesznie, po wojnie postawił zespół budynków Ministerstwa Komunikacji przy ul. Chałubińskiego (pierwszy powojenny wysokościowiec Warszawy i rotunda), znany z każdego serwisu TV kompleks budynków sejmowych, siedzibę Polskiego Radia i siedzibę Narodowego Banku Polskiego. W Krynicy Górskiej postawił przepiękny modernistyczny hotel Patria na zamówienie samego Jana Kiepury.

Nie wszystko istnieje do dziś. W latach 30. przebudował barokowy pałac Bruhla przy Wierzbowej (nie istnieje), w którym zamieszkał sam minister spraw zagranicznych II RP Józef Beck. II wojna zatrzymała budowę modernistycznej Świątyni Opatrzności na Polu Mokotowskim.

Komuniści wyrzucili go z Akademii Sztuk Pięknych. Rehabilitacji doczekał się po śmierci Stalina w 1957 roku. Ostatnim jego przedsięwzięciem był oczywiście projekt ogromny - odbudowa i rozbudowa Teatru Wielkiego.

Dzisiaj, 26 sierpnia, obchodzimy 118 urodziny Bohdana Pniewskiego zm. 5 września 1965

Bohdan Pniewski - Sądy na Lesznie, Warszawa

Bohdan Pniewski - willa Patria w Krynicy

Bohdan Pniewski - wnętrze budynków sejmowych, Warszawa

Bohdan Pniewski - własna willa architekta, l.20 XX

Bohdan Pniewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz