poniedziałek, 28 grudnia 2015

26 grudnia: Jan Szymonszoon Pynas. Troszeńkę nauczyciel Rembrandta

Jan Symonszoon Pynas- Aaron nad Nilem XVII
Sprawa jest niejasna. Nie wiemy na 100% czy się urodził tego dnia, ani w jakim roku konkretnie zmarł. Taka karma. Ale warto o nim opowiedzieć.

Kim był? Ważnym głosicielem słonecznego, włoskiego renesansu, w chłodnej Holandii. Przedstawicielem nurtu głosicieli włoskiej sztuki w Niderlandach. Nie malował odkrywczo, ale miał
wpływ i znaczenie. Pynas był w końcu nauczycielem młodego Rembrandta van Rijn. Przez kilka miesięcy, ale jednak.

Pochodził z arystokratycznej, katolickiej rodziny z Alkmaar (to rzadka sprawa w protestanckiej już podówczas Holandii). Jako młodzian, z bratem Jacobem zgodnie wyruszył w podróż do Rzymu, gdzie zafascynowała ich sztuka renesansu. Mieszkali tam 3 lata. Po powrocie zaczęli malować "po italiańsku", pod wielkim wpływem innego Holendra poznanego w Wiecznym Mieście - Adama Elsheimera (Nie mylić z Alzheimerem!)

Po powrocie i zakotwiczeniu się w Amsterdamie, Pynas szybko stał się ważnym i cenionym malarzem dzieł historycznych, scen biblijnych i motywów z mitologii greckiej. Wraz z kolejnym nauczycielem Rembrandta - Pieterem  Lastmanem stał się liderem grupy Pre-Rembrandt'ystów. Dosyć specyficzna sprawa, bo przecież gdy malował, nie sądził, że zostanie kiedyś nazwany "pre-Rembrandtem". No ale był też człowiek pre-historyczny przecież. No i zawiła jest historia sztuki.

26 grudnia w roku 1631 odszedł Jan Symonszoon Pynas. Roku jego urodzenia nie da się ustalić - w grę wchodzi 1583 lub 1584. Ot, meandry Historii...

Art-Kalendarz Mocnej Kultury
℗©Jan Pynas - The expulsion of Hagar, 1614 -

Jan Simonszoon Pynas - Feast of Herod, about 1615

Jan Symonszoon Pynas szkic tuszem

Jan_Pynas- Elisha_and_the_Shunammite_woman_c.1600-1635

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz