piątek, 26 czerwca 2015

Art-Kalendarz 16 czerwca: Pierwsza Dama Rosyjskiej Awangardy - Natalia Siergiejewna Gonczarowa

16 czerwca w kobiecym rytmie.

Rzadko, zbyt rzadko opowiadamy o kobietach - malarkach. Dziś "pierwsza dama rosyjskiej awangardy". Malarka, scenografka, graficzka i ilustratorka. Natalia Siergiejewna Gonczarowa (eng. Natal'ya Sergeyevna Goncharova) była współtwórczynią nie tylko rosyjskiej awangardy, ale i francuskiego kubizmu. Jest też autorką połączenia cech kubizmu i futuryzmu, zwanego łuczyzmem (lub promienizmem, fr. rayonism), jednego  z pierwszych wariantów malarstwa niefiguratywnego. 
Choć zaczynała w Rosji, jej talent rozwijał się i owocował w Paryżu. 
Ale po kolei. Urodziła się w głębi Rosji, koło miasta Tuła. Podczas studiów w Moskwie poznała artystę Michaiła Łarionowa. Wybuchła romantyczna miłość, która połączyła ich oboje na dekady. Żyli ze sobą przez 60 lat, biorąc ślub dopiero w 55 roku wspólnego pożycia. W Moskwie uruchomili awangardowy ruch pod dosyć dziwną nazwą "Jack of Diamond". Wystawy grupy (do której należał m. in. Malewicz) mieszały post-impresjonizm z rosyjskim prymitywizmem i sztuką ludową. Potem stworzyli jeszcze bardziej ardykalna grupa "Ogon Osła". Gonczarowa należała też do awangardowej grupy Der Blaue Reiter. Pani Natalia niejako przy okazji głównego nurtu swojej twórczości, wykreowała specyficzny styl w rosyjskiej modzie początku XX wieku. Wprowadziła modę na białą, długą kobiecą koszulę w ludowym klimacie, noszoną do czarnej spódnicy.
Realia zmusiły ją i ukochanego Michaiła, w 1921 roku do wyjazdu z Rosji. Zamieszkali w Paryżu, który stał się ich artystycznym domem. Natalia, pod koniec życia skoncetrowała się na scenografiach teatralnych i operowych oraz ilustracji książkowej. Projektowała między innymi scenografie dla genialnego Rosyjskiego Baletu Siergieja Diagileva. Wracała też chętnie do projektowania mody. ycie zatoczyło koło...
 
16 czerwca 1881 urodziła się Natal'ya Sergeyevna Goncharova. Zmarła 17 października 1962
 
PS: nasza artystka ma od dekad pecha. Wielu ludzi myli ją z żoną Puszkina -  Natalią Nikołajewną Gonczarową. Nie powielajcie błędu!

Art-Kalendarz Mocnej Kultury to codzienna dawka sztuki dla każdego. Nie piszemy rozbudowanych biogramów, bo takie znajdziecie na dziesiątkach stron. Dajemy Wam tylko esencję osobowości twórcy. Jeżeli Was zaciekawimy, pewnie poszukacie więcej  :)

Natalia Goncharova-Babi_s_grablyami

Natalia Goncharova-Planting Potatoes 1908

Natalia Goncharova-Two Russian Maidens

Natalia Goncharova. The Expulsion.

Natalia Goncharova_The Cyclist

Natalia_Sergeyevna_Goncharova

natalya-goncharova-golden-cockerel


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz