piątek, 17 kwietnia 2015

Art-Kalendarz 17 kwietnia: malarz drobiazgów - Jan van Kessel II

17 kwietnia, to już dziś!

Ten wpis poświęcimy jednemu malarzowi, ale będzie on hołdem dla całego nurtu w sztuce. Był on bowiem twórcą małych, martwych natur, dokładnych, wręcz fotograficznych studiów różnych obiektów. Gatunku w malarstwie holenderskim i flamandzkim XVII wieku, bardzo ważnego, mającego wielu prawdziwych mistrzów. Ten malarz, grafik i projektant doby baroku nosi przy nazwisku numer "II". To dość skomplikowane, bo jego dziadek (nr "I") też był artystą, ale nie malarzem. Do tego w Holandii działał malarz o... tym samym imieniu i nazwisku, zupełnie z nim nie spokrewniony. Ot, typowe problemy sztuki holendersko-flamandzkiej XVII wieku cierpiących na nadmiar artystów. Był wnuczkiem samego Jana "Aksamitnego" Breughel'a. W 1645 został oficjalnie zarejestrowany w antwerpskiej Gildii Św. Łukasza (związek zawodowy malarzy) jako "malarz kwiatów". Wbrew temu ścisłemu zaklasyfikowaniu malował też - o zgrozo! - zwierzęta, ptaki, ryby i... insekty! Miał dwóch synów malarzy. Dla utrudnienia, jedn nazywał się tak samo jak on... Trudna ta sztuka Flandrii i Holandii.

Dzisiaj obchodzimy 336 rocznicę śmierci (1679) Jana van Kessel II (data urodzin nieznana, data chrztu: 5 kwietnia 1626)

Art-Kalendarz Mocnej Kultury to codzienna dawka sztuki dla każdego. Nie piszemy rozbudowanych biogramów, bo takie znajdziecie na dziesiątkach stron. Dajemy Wam tylko esencję osobowości twórcy. Jeżeli Was zaciekawimy, pewnie poszukacie więcej  :)

Jan van Kessel II - Butterfly, Caterpillar, Moth, Insects, and Currants, 2nd part of XVII cent

Jan van Kessel II - Insects, 2nd part of XVII cent

Jan van Kessel II - The Mockery of the Owl, 2nd part of XVII cent

Jan van Kessel II - The Water , 1660

Jan-van-Kessel - Still­Life

jan-van-kessel-the-elder-study-of-butterflies-and-other-insects-1657

Jan_van_Kessel - portret

Jan_van_Kessel_Fishes and sea animals

Jan_van_Kessel_I_-_Fighting_dog_and_cat_with_still_life

Jan_van_kessel_Universe intime

janVanKessel-Flowers, 2nd part of XVII cent

Jan van Kessel II - animals

Kessel,_Jan_van_-_The_Soap_Bubbles_-_1660

wtorek, 14 kwietnia 2015

Art-Kalendarz 14 kwietnia: mistrz portretów samurajów - Utagawa Kuniyoshi

Jest 14 kwietnia.

Japoński malarz i grafik, ostatni wielki mistrz stylu znanego jako ukiyo-e (tłum.: "obrazy płynącego świata"). W tym samym czasie w Europie królowały klasycyzm, romantyzm i neoklasycyzm.
Malował samurajów, krajobrazy, piękne kobiety, aktorów Kabuki, ...koty i mityczne zwierzęta. Jego dzieła charakteryzował ruch, dynamika i, czasami, upiorne wizje. Stał się sławny w całej Japonii, jako twórca gatunku grafik znanych jako musha-e ("portrety wojowników/samurajów"). Najsłynniejszą była wydana w 1827 roku "Tsuzoku Suikoden goketsu hyakuhachinin", co skrótowo tłumaczy się jako "Stu ośmiu najpopularniejszych wojowników z Shui-hu ch'uan"... Jakże inna ta sztuka japońska... Znalazł się także pod wpływem sztuki Europy, szczególnie w seriach malowanych i graficznych pejzaży. W ostatnim roku życia spotkał Europejczyków, dożył otwarcia Japonii na świat w 1860 roku. Był nie byle kim. W internecie znajduje się wielki projekt poświęcony jego sztuce (http://www.kuniyoshiproject.com).

Dzisiaj obchodzimy 154 rocznicę śmierci artysty znanego jako Utagawa Kuniyoshi (urodzony jako Igusa Magosaburo, 1 stycznia 1798)

Art-Kalendarz Mocnej Kultury to codzienna dawka sztuki dla każdego. Nie piszemy rozbudowanych biogramów, bo takie znajdziecie na dziesiątkach stron. Dajemy Wam tylko esencję osobowości twórcy. Jeżeli Was zaciekawimy, pewnie poszukacie więcej  :)


Utagawa Kuniyoshi - One Hundred and Eight Heroes from the Chinese Tale, XIX w.

Utagawa Kuniyoshi - XIX w.

Utagawa Kuniyoshi KaNaMa Goro Immakuni, XIX w.








poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Art-Kalendarz 12 kwietnia: człowiek - paradoks, malarz prostoty - Robert Delaunay

12 kwietnia. Co za dzień!

Człowiek - paradoks. Skrajny w zachowaniach, jednoznaczny w sztuce. Ten francuski malarza zaczynał jako neoimpresjonista, ale gdy zetknął się w Paryżu z kubistami zmienił całkowicie swoją sztukę. Od 1911 należał do grupy ekspresjonistów z Monachium - "Błękitny Jeździec" (niem. Der Blaue Reiter). Wypracował własne teorie koloru i światła tworząc nurt zwany kubizmem orficznym. Słynne są jego serie widoków Wieży Eiffel'a w Paryżu i obrazy okrągłe. Podobnie jak Picasso projektował dla rosyjskiego baletu scenografie.
Przez całe życie współpracował twórczo ze swoją żoną, także malarką, Sonię Uhde-Terk (Delaunay). Wielka to była miłość, bo aby ją poślubić, doprowadził do jej rozwodu z pierwszym mężem.
Był żyjącym paradoksem. Człowiekiem bardzo bogatym i fanem ekstrawaganckich smaków, a zarazem tęsknił za prostotą życia w harmonii z naturą. Tylko sztuka pozwalała mu znaleźć pomost między stronami własnej osobowości, przynosząc w efekcie wysmakowaną prostotę jego obrazów.

Dzisiaj obchodzimy 130 rocznicę urodzin Roberta-Victora-Félixa Delaunay (ur. 1885 w Paryżu, zm. 25 października 1941 w Montpellier).

Art-Kalendarz Mocnej Kultury to codzienna dawka sztuki dla każdego. Nie piszemy rozbudowanych biogramów, bo takie znajdziecie na dziesiątkach stron. Dajemy Wam tylko esencję osobowości twórcy. Jeżeli Was zaciekawimy, pewnie poszukacie więcej  :)


Robert Delaunay - Eiffel Tower (St Louis)

Robert Delaunay - Jednoczesne Kontrasty-Słońce i Księżyc - 1912

Robert Delaunay, 1907, Portret Wilhelma Uhde

Robert Delaunay, 1912, Les Fenêtres simultanée sur la ville

Robert Delaunay, 1913, L'Equipe de Cardiff

Robert Delaunay, 1913, Premier Disque

Robert Delaunay, 1938, Rythme nr 1, dekoracje na Salon des Tuileries

Robert Delaunay, c.1906, Paysage au disque solaire

Delaunay ChampDeMars

Robert Delaunay, Selbstporträt 1905-1906

piątek, 10 kwietnia 2015

Art-Kalendarz: 9 kwietnia - szukał sztuki czystej moralnie, zginął przez nałogi i rozpacz - Dante Rossetti

Dziś 9 kwietnia.

Współtwórca nurtu w sztuce znanego jako "prerafaelityzm". Człowiek, który ostatnie 20 lat życia spędził w rozpaczy po śmierci żony. Gdyby jego ojciec nie był zagorzałym politykierem, zapewne nigdy by nie zaczął malować. Zniechęcony ojcowskim uwielbienie dla polityki (przez które rodzina musiała uciekać z Włoch do Anglii), wybrał się na studia artystyczne. Nurt w malarstwie jaki stworzyło jego Bractwo Prerafaelitów, przeciwny był czysto akademickiej, zimnej manierze i głosił potrzebę sztuki "odrodzonej moralnie". Sztuki wzorowanej na mistrzach wczesnego włoskiego renesansu oraz średniowiecza. Był nie tylko malarzem, ale również poetą i tłumaczem. Wielki wpływ na jego sztukę miała tragedię jaką przeżył. Jego ukochana żona i muza, Elisabeth Siddal popełniła samobójstwo po urodzeniu ich wspólnego dziecka. Ostatnie 20 lat życia artysta trwał w rozpaczy, żyjąc samotnie w wielkim domu wraz z menażerią przeróżnych zwierząt. Spod jego pędzla wychodziły wtedy obrazy, przedstawiające okryte mistycyzmem postaci kobiece. Rosnące uzależnienie od narkotyków i alkoholu skończyła samobójcza śmierć twórcy...

Dzisiaj 132 rocznica śmierci Dante Gabriela Rossetti'ego (ur. 12 maja 1828).

Art-Kalendarz Mocnej Kultury to codzienna dawka sztuki dla każdego. Nie piszemy rozbudowanych biogramów, bo takie znajdziecie na dziesiątkach stron. Dajemy Wam tylko esencję osobowości twórcy. Jeżeli Was zaciekawimy, pewnie poszukacie więcej  :)






Dante Gabriel Rossetti, Prozerpina, 1874 rok




Dante Gabriel Rossetti, Beata Beatrix, Tate Britain, Londyn