Amadeo Modigliani - Akt |
piątek, 27 stycznia 2017
24 stycznia: sztuka, używki, tragedia - malarz Amadeo Modigliani
poniedziałek, 23 stycznia 2017
Edouard Manet, czyli jak zrobić skandal "Śniadaniem". Na trawie zresztą.
Edouard Manet, "Śniadanie na trawie", 1863 |
Édouard Manet to twórca słynnego "Śniadania na trawie", znanego z miliona widokówek, plakatów, tapet, kubków i gadżetów. Większość z nas myli Maneta z Monetem - Claude Monetem (tym od serii impresjonistycznych "Nenufarów"). Jeżeli chcecie w końcu przestać ich mylić, poznajcie Édouarda, bo jego z nikim nie da się pomylić :)
23 stycznia: artysta z Luftwaffe, czyli Joseph Beuys
Joseph Beuys na swoim wykładzie w Achberg 1978 |
"Każdy człowiek jest artystą" - to motto, uczyniło z niego jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci sztuki współczesnej XX wieku. Wyrażał w ten sposób przekonanie, że w każdym z nas kryje się kreatywna siła. Dziś, w dobie internetu, tysięcy blogów, selfies i profili na Facebooku, brzmi to
banalnie. Ale Beyus powiedział to ponad 40 lat temu! Historia pokazuje, że miał rację.czwartek, 19 stycznia 2017
19 stycznia: Paul Cezanne - "Ojciec nowoczesnego malarstwa"
Paul Cézanne. "Wielkie kapiące się". 1900-1905 |
Najgorszy pomysł dla bloggera? Spróbować opisać znaczenie sztuki Leonarda, Rembrandta lub Paula Cezanne. Niektórzy się zdziwią. "Ok, tych pierwszych znamy, ale ten trzeci"? Faktycznie, w naszej "codziennej" wiedzy o sztuce, nie funkcjonuje postać Paula Cezanne. Tymczasem bez niego nie byłoby połowy malarstwa nowoczesnego!
środa, 18 stycznia 2017
18 stycznia: Antoine Pevsner, czyli metal tnący powietrze
Antoine Pevsner |
18 stycznia 1886 w Klimowiczach w dawnym Wielkim Księstwie Litewskim, ówcześnie pod okupacją carskiej Rosji, urodził się jeden z najważniejszych rzeźbiarzy w historii sztuki nowoczesnej. Chociaż Klimowicze leżą dziś na terenie Białorusi, Antoine (noszący też podobno imiona Julian i... Gregorianur) nie był Białorusinem, ale Rosjaninem pochodzenia żydowskiego. Tak w ogóle to na świat przyszedł pod nazwiskiem Natan Borisowicz Pevzner. Już ten wstęp zapowiada niezły galimatias i skomplikowaną osobowość twórczą.
niedziela, 8 stycznia 2017
8 stycznia: "Ojciec malarstwa włoskiego" i ośmiorga dzieci. Giotto di Bondone
Giotto - Madonna Ognissanti, Florencja, ok. 1300 |
O Giotto di Bondone napisano tysiące książek i dziesiątki tysięcy rozpraw. Albumy z jego malarstwem ma w domu każdy człowiek fascynujący się sztuką. Bo Giotto był nie tylko najważniejszym artystą włoskiego Trecenta (tak Włosi nazywają swój wiek XIV), ale też człowiekiem, który zmienił sztukę. Mówi się, że przeprowadził ją ze średniowiecza w odrodzenie. Wielu nazywa go "ojcem malarstwa włoskiego". Dużo wielkich słów. A ile w tym prawdy?
sobota, 7 stycznia 2017
5 stycznia: Nicolas de Staël - zapomniany, sławny, samobójca
Nicolas de Staël - Pejzaż , 1953 |
Niesłusznie zapomniany, a przynajmniej - pomijany w wyliczankach typu "największym artystą był...". A przecież do inspiracji jego obrazami przyznawał się nawet wielki reżyser Jean-Luc Godard. Tak, de Stael był jednym z najbardziej wpływowych artystów II połowy XX wieku, mimo, że żył tak krótko...
Był Rosjaninem z rosyjsko - niemieckiej rodziny arystokratycznej, wychowującym się w Polsce i
Był Rosjaninem z rosyjsko - niemieckiej rodziny arystokratycznej, wychowującym się w Polsce i
4 stycznia: o obrazie, który stał się mitem. Greckim.
Nicolaos Jizys (Gizis) "The secret school" |
Subskrybuj:
Posty (Atom)